Vlada se iz pomanjkanja rešuje tudi z alkoholom

Ministri so zvišali dajatev na pivo, žgane pijače in etilni alkohol. Po 1. aprilu zaradi višjih trošarin dražje tudi cigarete.

Objavljeno
29. marec 2012 16.09
Posodobljeno
29. marec 2012 16.09
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana - V kozarcu alkohola bo po 1. aprilu deset odstotkov več trošarine, v žganih pijačah 20 odstotkov! Vlada je sprejela novo uredbo o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače.

Vlada proračunu iz pomanjkanja pomaga tudi z alkoholom, zato je sklenila: »Z uredbo se zaradi zagotavljanja dodatnih proračunskih prihodkov uvaja desetodstotno zvišanje trošarine za pivo in 20-odstotno za vmesne pijače in etilni alkohol.« Ministrstvo za finance je sprva predlagalo enako, desetodstotno povišanje pri vseh treh skupinah. Po zakonu o trošarinah znaša zdaj trošarina za etilni alkohol tisoč evrov za 100 odstotkov prostorninske vsebnosti alkohola za en hektoliter etilnega alkohola – po novem bo 200 evrov višja. Trošarina za vmesne pijače znaša zdaj sto evrov za en hektoliter vmesnih pijač, po novem bo višja za 20 evrov. Pri pivu znaša zdaj deset evrov za en odstotek prostorninske vsebnosti alkohola za en hektoliter – vlada jo popravlja na 11 evrov. Vlada bo tako za proračun pridobila kakšen milijon evrov na mesec. Sedanji zneski trošarin veljajo od 1. julija 2010. Zaradi dviga trošarin bodo višje tudi maloprodajne cene alkohola.

Višje trošarine pri cigaretah po 1. aprilu

Po 1. aprilu bo za 3,6 odstotka višja trošarina pri cigaretah. Višjo dajatev je vlada določila marca, ko je predpisala: »Tehtana povprečna maloprodajna cena cigaret je izračunana na podlagi podatkov iz obračunov za plačilo trošarine v obdobju od 1. januarja 2011 do 31. decembra 2011 in 1. aprila 2012 znaša 2,81 evra za zavojček dvajsetih cigaret.« Le še nekaj dni bo torej tehtana povprečna cena zavojčka ostala pri 2,73 evra. V Tobačni Ljubljana so izračunali, da se bodo njihove cigarete po 1. aprilu povprečno podražile za deset centov: »Škatlica cigaret Boss bo v maloprodaji stala 2,80 evra in West 2,90 evra. Delež davščin v maloprodajni ceni cigaret Boss bo od 1. aprila znašal 78,1 odstotka in pri cigaretah West 77,4 odstotka.« Sicer pa: kar zadeva kajenje, se boste morali sami odločiti, ali boste pomagali proračunu ali sebi, kajti na vsaki škatlici lahko berete: Kajenje resno škoduje vam in ljudem okoli vas.

Trošarinski sistem, kakršen velja danes, je Slovenija začela izvajati 1. julija 1999 po načelih, ki jih določajo smernice Evropske unije. Za trošarine je v Sloveniji pristojna Carinska uprava Republike Slovenije, kjer o tej dajatvi pojasnjujejo: »Trošarina je davek na porabo določenih izdelkov. V Sloveniji velja obveznost plačevanja trošarine za izdelke, ki se na območju Slovenije sprostijo v porabo. Trošarinski izdelki so razvrščeni v tri skupine: alkohol in alkoholne pijače (pivo, mirna vina, peneča vina, druge fermentirane pijače, vmesne pijače in etilni alkohol), tobačne izdelke (cigarete, cigare in cigarilosi ter tobak za kajenje) ter energente in električno energijo, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo ali gorivo za ogrevanje,« pojasnjuje predstavnica za odnose z javnostjo pri carinski upravi Sabina Langus Boc. L

ani je carinska uprava v državni proračun vplačala nekaj nad 1,462 milijarde evrov neto trošarin (podrobnješi podatki v tabelah), različnim upravičencem do vračil pa vrnila 62,374 milijona evrov. Znesek pobranih trošarin se je v letu 2011 povečal za 1,6 odstotka glede na leto 2010. »V prvih dveh mesecih 2012 je carinska uprava v proračun vplačala 168,108 milijona evrov neto trošarin, vračil za upravičence je bilo 4,877 milijona evrov,« poroča carinska uprava.