Večjega odpuščanja v Gorenju morda vendarle ne bo

Sindikati v Gorenju zahtevajo ohranitev delovnih mest, čeprav na novih proizvodnih programih.

Objavljeno
04. april 2012 15.50
Posodobljeno
04. april 2012 15.50
Brane Piano, Velenje
Brane Piano, Velenje
Velenje - V približno tednu dni se je močno okrepila bojazen velenjskih delavcev Gorenja, da bodo mnogi izgubili službe. Po pogovorih z upravo pa so sindikalisti dajali vtis, da Gorenje ne bo odpuščalo v večjem obsegu.

So Gorenjevi sindikati, svet delavcev, delavski nadzorniki in delavski direktor res lahko pomirjeni zaradi zagotovil Franja Bobinca, da bo Gorenje poskušalo za vsakega odvečnega delavca najti delo na novem proizvodnem programu?

Negotovost je pred dnevi sprožila izjava srbskega ministra za gospodarstvo Nebojše Ćirića, da bo Gorenje v Valjevu povečalo sedanjo proizvodnjo in s tem tam imelo svojo edino tovarno hladilno-zamrzovalnih aparatov v Evropi.

Videti je, da je prav zato in prej, kot so načrtovali, Gorenje prejšnji teden pohitelo z izjavo, da v skladu s strateškim načrtom do leta 2015 nadaljuje »optimiranje proizvodnih lokacij« in s tem povečuje svojo mednarodno konkurenčnost v panogi gospodinjskih aparatov ter krepi dobičkonosnost poslovanja.

Že 5. marca je Gorenje objavilo odločitev, da bo do septembra preselilo proizvodnjo štedilnikov iz tovarne na Finskem v tovarno na Češkem, o čemer so s finskimi sindikati dosegli sporazum. Zdaj v Skupini Gorenje proučujejo učinke selitve proizvodnje pralnih, sušilnih in pomivalnih strojev na Švedskem in v Sloveniji, hladilno-zamrzovalnih aparatov v Sloveniji in Srbiji ter možnosti uvedbe novih programov na različnih lokacijah.

V zvezi s tem so v ponedeljek delavski predstavniki v Gorenju sodelavce obvestili, da ne bodo dovolili odpuščanja. Po pogovorih z upravo so predstavniki sindikata Skei povedali le, da uprava sprejema njihove zahteve. Vse kaže, da bo iz Velenja morda preseljen del proizvodnje, vendar bodo delavce zaposlili na novih programih.

Niso še sprejeli odločitve

V Gorenju je uprava prejšnji teden različne možnosti optimizacije proizvodnje po Evropi predstavila svetu delavcev. Delavski predstavniki so v ponedeljek sodelavce obvestili, da podpirajo izboljševanje poslovanja, ne pa zmanjševanja števila zaposlenih na lokaciji v Velenju. Danes so uprava in delavski predstavniki sedli skupaj še enkrat.

Po pogovorih sta predsednica republiškega in predsednik Gorenjevega Sindikata kovinsko in elektro industrije Slovenije Lidija Jerkič in Žan Zeba potrdila, da uprava in nadzorni svet Gorenja še nista sprejela novih odločitev glede različnih možnosti selitev proizvodnih programov. Uprava je zagotovila, da bo vse tovrstne predloge, ko jih bo določila, usklajevala s sindikati in svetom delavcev. Zeba je pojasnil, da so vsi delavski predstavniki, skupaj z delavskim direktorjem Dragom Bahunom in štirimi predstavniki delavcev v nadzornem svetu, opozorili upravo in nadzorni svet, da je pri odločanju o optimiranju proizvodnih lokacij treba upoštevati, da je vsaka nadaljnja selitev proizvodnje iz Velenja sprejemljiva samo, če bodo hkrati zagotovljeni delo in programi, ki bodo enakovredno nadomestili izdelke, ki se selijo, in da to ne sme povzročiti nadaljnje izgube delovnih mest v Gorenju. Uprava je takšno priporočilo menda sprejela in razumela.

Predsednik uprave Franjo Bobinac pa je po pogovorih za Delo povedal, da mora Gorenje v zaostrenih gospodarskih razmerah, zlasti v njihovi panogi, pregledati tudi stroške proizvodnih lokacij. »Iščemo rešitve, ki bodo zagotovile dolgoročno trdnost Gorenja kot celote, saj se v reorganizaciji lokacij skrivajo možnosti znatnega povečanja profitabilnosti. Hkrati pa gledamo tudi na to, da bi ohranili čim več delovnih mest tako v Sloveniji kot drugod. Poslovodstvo Gorenja si bo prizadevalo, da bi preseljene proizvodnje nadomestili z novimi izdelki in programi. Vsako morebitno selitev proučujemo po štirih merilih: ekonomskem, socialnem, tehničnem in komercialnem. O konkretnih odločitvah je prezgodaj govoriti, lahko pa potrdim, da se učinki selitev na dobičkonosnost lahko zelo veliki,« je povedal Bobinac.

Če povzamemo, kaže, da se v velenjskem Gorenju vendarle ni bati večjega odpuščanja, kar pa ne izključuje znatnih sprememb v vrsti proizvodnje, ki bo tu še potekala. Ne gre pozabiti, da tako, kakor je za Gorenje ceneje nižjecenovne izdelke proizvajati na jugu, bi bilo tudi kaj iz nabora programov Gorenjevih severno- in zahodnoevropskih tovarn racionalneje proizvajati kje drugje.

Govorice, da se za izpraznjeno mesto člana uprave Gorenja za finance poteguje Žiga Debeljak, so za zdaj le ugibanja, pravijo naši viri. Enako kot tiste, da uprava Gorenja načrtuje selitev sedeža skupine na Dunaj, čeprav ta možnost vnaprej ni izključena.