Sindikati: Kad mora biti samostojen

Semolič: Avtonomija Kad je edino zagotovilo, da politiki ne bodo šli predaleč pri poseganju v pokojninsko blagajno.

Objavljeno
16. julij 2012 16.05
Maja Grgič, gospodarstvo, J. S. S., Delo.si
Maja Grgič, gospodarstvo, J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) in Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) zahtevajo, da mora biti Kapitalska družba (Kad) samostojna pravna oseba, saj se bojijo političnega poseganja v pokojninsko blagajno. Za to so se pripravljeni boriti z vsemi možnimi sredstvi.

Zahtevajo namreč, da Kad ohrani avtonomijo, saj, kot je dejal prvi mož ZSSS Dušan Semolič, edino to zagotavlja, da politiki ne bodo šli predaleč pri poseganju v pokojninsko blagajno. »Tudi v strukturi upravljanja moramo biti prisotni tisti, ki vlagamo v Kad ali Mordo zavarovalnico svoja sredstva,« je dodal.

Poleg tega zahtevajo tudi korekcijo predlagane strukture nadzornega sveta holdinga. Ta mora odražati interese vseh, ki so vključeni. Uprava SDH bo namreč tričlanska in bo imenovana na podlagi mednarodnega javnega razpisa, nadzoroval pa jo bo devetčlanski nadzorni svet. Kandidate za nadzornike bo državnemu zboru predlagala politika – vlada, poslanske skupine in komisija državnega zbora za nadzor javnih financ. Za člane uprave in nadzornike v zakonu ne bo omejitev glede njihovih političnih funkcij.

Sindikat upokojencev: SDH nadaljne razlastninjenje upokojencev

Tudi Sindikat upokojencev Slovenije nasprotuje predloženi zakonski ureditvi upravljanja s kapitalskimi naložbami države, z delom premoženja države, ki je namenjeno financiranju pokojninske blagajne. »Predložena ureditev pomeni koncentracijo upravljanja v nekaj osebah vladajoče strukture in nadaljnjo razlastninjenje upokojencev, od katerih že danes mnogi živijo na robu preživetja,« opozarjajo v sindikatu.

»Upokojencem ta vlada znižuje pokojnine, odvzema letni dodatek, zdaj pa hoče pod krinko korporativnega upravljanja razpolagati s premoženjem, ki je namenjeno sofinanciranju pokojninske blagajne,« so ogorčeni sindikati.

Kad o težavah pripojitve k državnemu holdingu

Kad podpira racionalizacijo na področju upravljanja državnega premoženja, vendar na način, ki bo omogočil uresničevanje poslanstva Kada, so danes glede zakona o Slovenskem državnem holdingu sporočili iz te družbe.

»Z ukinitvijo Kada se ukinja sodelovanje predstavnikov upokojencev in sindikalnih predstavnikov v procesu upravljanja premoženja, namenjenega za sofinanciranje pokojninske blagajne. Neurejen ostaja tudi status Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Pripojitev Kada novemu holdingu in združevanje njenega premoženja s premoženjem in obveznostmi Slovenske odškodninske družbe in DSU ogroža njeno poslanstvo in namenskost sredstev,« še opozarjajo na Kadu.

Dodajajo, da mora imeti zaradi varstva legitimnih interesov vseh deležnikov skupine — upokojencev, zavarovancev, zaposlenih — premoženje Kada nedvoumno in jasno opredeljen pravni status, kar pa mu zagotavlja le status samostojnega pravnega subjekta znotraj holdinga.

Kad je namreč v postopku lastninskega preoblikovanja podjetij v družbeni lasti ob doseženem družbenem konsenzu pridobila premoženje z namenom dolgoročnega zagotavljanja dodatnih sredstev Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Skupina Kapitalska družba je pomembna poslovna skupina, ki vključuje osem odvisnih gospodarskih družb in 19 pridruženih gospodarskih družb, 2169 zaposlenih, upravlja s premoženjem v vrednosti več kot 1,2 milijarde evrov, ima 311 tisoč zavarovancev ter upravlja z 1,3 milijarde evrov njihovih sredstev za pokojninsko varčevanje.