S&P svari pred znižanjem bonitetne ocene EU in večjih bank

EU ima najvišjo oceno AAA. Poteza S&P je v veliki meri simbolna, saj si sama EU na trgih le redko sposoja denar.

Objavljeno
08. december 2011 08.41
Posodobljeno
08. december 2011 09.01
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Washington - Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je ponoči posvarila pred znižanjem bonitetne ocene EU. Kot navaja agencija, proračun EU v veliki meri temelji na prihodkih s strani držav članic, tem pa prav tako grozi znižanje bonitete. Prav tako je S&P na opazovalno listo uvrstil več velikih nemških in francoskih bank, piše STA.

EU je odvisna od držav članic, S&P pa je v ponedeljek posvaril pred znižanjem bonitetne ocene 15 članic območja evra, vključno s Francijo in Nemčijo. "Glede na odvisnost EU od prihodkov iz nacionalnih proračunov in odločitve o preveritvi med drugim tudi najvišje bonitetne ocene Nemčije in Francije, bomo posledično preverili tudi dolgoročno bonitetno oceno unije," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz S&P.

EU ima trenutno najvišjo bonitetno oceno AAA. Poteza S&P je sicer v veliki meri simbolna, saj si sama EU na trgih le redko sposoja denar. Od decembra 2008 je izdala le za 41 milijard evrov srednje- in dolgoročnih obveznic.

Za dolg EU jamčijo države članice. Izposojena sredstva pa ne morejo biti uporabljena za kritje proračunskega primanjkljaja, ampak jih EU nameni članicam, če jih te potrebujejo. Največji prejemnici trenutno sta Portugalska in Irska, ki sta vključeni v program pomoči EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Poteza je po pojasnilih S&P "izraz zaskrbljenosti o morebitnem vplivu na prihodnjo zmožnost servisiranja dolga evropskih držav, in posledično EU, v luči poglabljajočih se političnih, finančnih in monetarnih težav v območju z evrom".

S&P je danes na seznam za morebitno znižanje bonitetne ocene uvrstil tudi več evropskih bank. Na opazovalno listo (Creditwatch) so se uvrstile nemški Deutsche Bank in Commerzbank, francoske BNP Paribas, Credit Agricole ter Societe Generale ter italijanska Unicredit, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Gre sicer za logično potezo, potem ko je na listo za opazovanje S&P postavil 15 držav z evrom.

Sicer pa je za francoski časnik Le Monde prvi evropski ekonomist S&P Jean-Michel Six danes pojasnil, da je bilo svarilo pred znižanjem bonitetnih ocen držav z evrom tik pred ključnim vrhom EU izdano zato, ker je agencija "želela poslati močan signal o resnosti krize".

S&P je svarilo izdal le nekaj ur zatem, ko sta nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy zaključila sestanek, na katerem sta uskladila stališča o reševanju evropske dolžniške krize. Številni evropski politiki so bonitetno agencijo obtožili nerazumnega delovanja s političnim ozadjem.

"Do določene mere so vse države z evrom odvrnile večje mednarodne vlagatelje," je za Le Mond dejal Six. Vse od junija so finančni trgi tem državam bolj ali manj obrnili hrbet. "Šest mesecev zatem je stopnja alarma še vedno visoka," je dodal, medtem ko so obeti za rast skromni in na srednji rok ne bodo omogočili državam občutnejšega zmanjševanja dolga, še poroča AFP.