Šušteršič o dokapitalizaciji NLB in AUKN

Imena potencialnega investitorja finančni minister še ne razkriva, postopki pa naj bi bili končani razmeroma hitro.

Objavljeno
26. april 2012 13.36
Posodobljeno
26. april 2012 13.36
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si

Ljubljana - V prizadevanjih za dokapitalizacijo NLB brez sodelovanja države že poteka skrbni pregled banke in finančni minister Janez Šušteršič pričakuje, da bodo postopki uspešni. Imena potencialnega investitorja Šušteršič še ne razkriva, naj pa bi bili postopki končani razmeroma hitro, poroča STA.

Šušteršič je na novinarski konferenci po današnji seji vlade spomnil na namero vlade, da pri zahtevani dokapitalizaciji Nove Ljubljanske banke (NLB) tokrat ne bo sodelovala. Kdo je potencialni investitor, ki naj bi NLB zagotovil dodaten kapital, ki ga regulator zahteva do konca junija, ni želel razkriti.

»Ko bodo ti dogovori sprejeti, bo to zagotovo pozitivno vplivalo na bonitete naših bank,« je znižanje bonitetne ocene za tri slovenske banke s strani agencije Moody's komentiral Šušteršič. Čeprav država ne namerava sodelovati pri dokapitalizacijah, pa stoji za bankami tako, da išče vlagatelje.

Šušteršič je v odzivu na znižanje bonitetne ocene bank spomnil, da je bila že lani gospodarska rast nizka, za letos pa so napovedani še slabši rezultati.

Skrajni rok za dokapitalizacijo NLB v okviru usklajene evropske operacije za kapitalsko krepitev bank je 30. junij. Po oceni uprave NLB bi se morala banka dokapitalizirati za 400 milijonov evrov, da bi zadostila zahtevam Evropskega organa za bančni nadzor (Eba) po doseganju devetodstotnega količnika najbolj kakovostnega temeljnega kapitala (Core Tier 1). Eba je sicer decembra lani ugotovila, da bi NLB potrebovala 320 milijonov evrov.

V začetku maja izhodišča za nov zakon o AUKN

Ministrstvo za finance je OECD o zakonskih spremembah, ki so AUKN odvzele nekatera pooblastila, natančno obveščalo, ni pa bilo pri tem edino in različna stališča o tem v Sloveniji so se očitno prenesla v OECD, se je minister Janez Šušteršič odzval na navedbe OECD, da je novela odmik od dobre prakse.

Ministrstvo je Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) zelo natančno obveščalo o vsebini zakonskih sprememb in o razlogih zanje, je na novinarski konferenci po današnji seji vlade v Ljubljani dejal minister Šušteršič.

OECD meni, da je ponovna vloga ministrstev pri imenovanju članov nadzornih svetov družb v državni lasti in pri glasovanjih na skupščinah teh družb odmik od dobre prakse OECD. Ministrstvo za finance je sicer konec marca sporočilo, da OECD »pozdravlja« spremembe zakona o upravljanju kapitalskih naložb države.

Šušteršič je danes poudaril, da je bistveno, da pripravljajo nov zakon, ki bo uvedel drugačen koncept upravljanja z državnimi naložbami. Tudi o tem so ves čas v stiku z OECD. »Zaenkrat so bili tam odzivi pozitivni; da gremo v pravo smer,« pravi minister.

Vlada bo po njegovih besedah predvidoma v začetku maja obravnavala izhodišča za novi zakon, nato pa bodo začeli pripravljati zakon. »Do poletja bo jasno, kako bo urejeno upravljanje državnega premoženja v Sloveniji,« napoveduje Šušterič in dodaja, da nekaterih institucij, ki jih imamo v Sloveniji, gotovo ne bo več, s tem pa bo tudi ta razprava v treh mesecih prehodnega obdobja postala brezpredmetna.