Telekomunikacijske podražitve še vedno razburjajo

Splet je poln zapisov nezadovoljnih naročnikov, ki tudi na Facebooku snujejo protest proti Simobilu.

Objavljeno
12. avgust 2011 09.36
Posodobljeno
12. avgust 2011 09.36
simobil
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Ljubljana – Spletni vihar po nedavnih podražitvah drugega največjega slovenskega mobilnega operaterja Simobila se ne poleže. Na družabnem omrežju Facebook je vzklilo več skupin, ki nasprotujejo predvsem uvedbi »nadomestila za upravljanje naročniške številke«, ena med njimi snuje tudi protest na začetku oktobra.

Oglasila se je še Agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek); po njenem mnenju je Simobilova poteza netransparentna. Medtem je precej manj opazno in odmevno svoje storitve podražil Amis. Nekateri Simobilovi naročniki se, sodeč po zapisih na Facebooku in spletnih forumih, ne morejo sprijazniti z uvedbo letnega pavšala (9,78 evra).

Ta pokriva določene storitve, ki jih večina uporabnikov redko uporablja, denimo menjavo kartice SIM ali telefonske številke. V Simobilu sicer zatrjujejo, da množičnejšega odhoda uporabnikov doslej ni bilo, vendar naročniki še niso dobili višjih računov, saj podražitve začnejo veljati 5. septembra, obstoječi naročniki pa bodo morali pavšal plačati oktobra. V Simobilu so prepričani, da je uvedba pavšalnega zneska bolj transparentna od podražitve paketov, medtem ko v Apeku menijo ravno nasprotno.

Zapisali so, da se sicer zavedajo, da so cene za storitve mobilne telefonije v Sloveniji pod povprečjem cen v Evropski uniji ter da jih imajo operaterji pravico spreminjati. »Vendar od operaterjev pričakujemo, da jih bodo spreminjali transparentno in potrošnikom zaračunavali opravljene storitve. Uvedba letnega nadomestila za upravljanje naročniške številke, ki predstavlja pavšalno zaračunavanje morebitnih stroškov, pa poraja sum o netransparentnem in nepoštenem dvigovanju cen storitev,« so poudarili v agenciji.

Že pred tem je proti uvedbi pavšala protestirala tudi Zveza potrošnikov, ki pa natančnih priporočil naročnikom Simobila razen tega, naj preračunajo, če pri tem operaterju še vedno dobijo največ za plačano ceno, še ni dala. Približno 1500 uporabnikov Facebooka se je medtem pridružilo skupini, ki za 3. oktober načrtuje blokado Simobilovega omrežja. Ta dan naj bi namreč množično prišli menjat kartice SIM. Uporabnike razburja tudi uporabnina, ki jo morajo plačati, če predčasno prekinejo vezavo in vrnejo mobilnik.

Višje cene s prvim septembrom uvaja tudi Amis. Vsi naročniški paketi s storitvijo Amis internet (AmisDSL v omrežjih Amis ter Telekom Slovenije, kabelski internet, Amis optika) bodo dražji za en evro na mesec. Kot so pojasnili v podjetju, so se za dvig cen odločili, »ker hočejo naročnikom tudi v prihodnje zagotavljati tehnično in vsebinsko kakovostne ter napredne in zanesljive storitve«. Informacije o podražitvi medijem iz Amisa niso posredovali in tudi obvestilo na spletni strani ni takoj opazno. V operaterju pojasnjujejo, da so vse uporabnike o spremembi obvestili na položnicah in da jih vedno usmerjajo na rubriko obvestila na spletni strani. V zadnjem letu je svoje storitve podražila večina telekomunikacijskih operaterjev.