Težave z e-zemljiško knjigo: »Sistem prinaša prednosti za državljane«

Na vrhovnem sodišču trdijo, da ne drži navedba, da so se z odpravo vložkov povišali stroški pridobitve izpisov.

Objavljeno
26. avgust 2011 21.02
Posodobljeno
27. avgust 2011 08.00
MIlka Bizovičar, gospodarstvo
MIlka Bizovičar, gospodarstvo

Ljubljana – Odziv zainteresirane javnosti na prispevke o elektronski zemljiški knjigi je velik, uporabniki pa nam sporočajo le negativne izkušnje. Tokrat objavljamo odgovore vrhovnega sodišča na to. Kot je zapisal Gregor Strojin, njihov predstavnik za stike z mediji, je ukinitev ZK-vložka – kar so naši dosedanji sogovorniki poudarjali kot izvor številnih težav – »v pristojnosti zakonodajne veje oblasti oziroma izvršilne kot predlagatelja ureditve. V tem primeru je to ministrstvo za pravosodje«.

Na vrhovnem sodišču so dejali, da vrsta navedb, ki so jih v prejšnjih prispevkih navajali naši sogovorniki, ne drži (več). Ocenjujejo, da sistem prinaša številne prednosti za državljane in pravno varnost prometa z nepremičninami. Je tudi stabilen, visoko uporaben in uporabljan. »Zaradi pripomb v zvezi z vložki smo na portalu EZK uporabnikom že maja omogočili iskanje po vložkih za izpise do 30. aprila 2011.

Ministrstvo za pravosodje je junija dodatno spremenilo pravilnik o ZK, ki zdaj omogoča skupne vloge in izpise za vse nepremičnine enega lastnika. To pomeni, da ne drži navedba, da so se z odpravo vložkov povišali stroški pridobitve izpisov,« je na vprašanje o tem, katere spremembe in izboljšave elektronske zemljiške knjige (EZK) so bile uvedene od 1. maja, ko je zakon stopil v veljavo, povedal Gregor Strojin. Zanikal je trditev našega sogovornika, da sistem še ne omogoča izvedbe vseh postopkov. Povedal pa je, da so prihajale tudi pripombe na vpisovanje etažne lastnine, parcelacije in podobno, a so se težave izkazale za subjektivne. »Praviloma so to posamične težave zaradi drugačnega načina vpisovanja, kjer pa večina uporabnikov s tem nima težav, zato tega ne moremo ocenjevati kot sistemsko težavo ali napako.«

Sistem je obvladljiv

Na vrhovnem sodišču ocenjujejo, da novi sistem prinaša številne prednosti za državljane in pravno varnost prometa z nepremičninami. Vpogledi so brezplačni, srednjeročno pa bo omogočil hitrejše in enotnejše postopke vpisov predlogov. Do konca leta naj bi se skrajšali na približno 15 dni. »Novo, avtomatsko dodeljevanje zadev vse predlagatelje postavlja v isto čakalno vrsto, kar na določenih sodiščih mogoče ustvarja vtis daljšega reševanja, vendar na pravno varnost predlagateljev prav gotovo ne vpliva,« je zatrdil Strojin in dodal, da statistični podatki kažejo, da je sistem za zunanje uporabnike obvladljiv. Od 1. maja do 25. avgusta je bilo izdelanih okoli 2.177.000 ZK-izpisov. Junija in julija je bilo podanih približno 50.600 ZK-predlogov, kar je približno 10.000 več kot v istem obdobju lani, tudi rešenih je bilo več. »Nismo zaznali bistveno povečanega obsega dela,« je odgovoril Strojin na takšne očitke uporabnikov nekaterih (predvsem javnih) poklicev. Dejal je tudi, da se ni bistveno povečalo število ugovorov – od junija do 25. avgusta so jih prejeli 587.

»Razumemo, da se lahko v fazi implementacije pojavijo različne težave, ki jih uporabniki različno dojemajo. Na vrhovnem sodišču vedno prisluhnemo kvalificiranim pripombam uporabnikov ter jih tudi ustrezno upoštevamo. Res pa je, da je to nov sistem, ki je omogočil neposreden in brezplačen dostop številnim uporabnikom, ki z njim pred tem niso imeli izkušenj. Prilagajanje uporabnikov terja svoj čas. Ocenjujemo, da izvajanje zaključkov o sistemskih težavah na podlagi posamičnih anonimnih pripomb ni utemeljeno,« je še dejal Strojin.

UE: Uradniki porabijo 
več časa

Včeraj smo prejeli tudi odgovor ministrstva za javno upravo na naše torkovo pisanje, da so menda zahtevali vrnitev ZK-vložka. Potrdili so, da so v zvezi z novelo zakona o ZK imeli pisno korespondenco z ministrstvom za pravosodje in z vrhovnim sodiščem zaradi tehničnih in organizacijskih težav, ki so nastale na upravnih enotah (UE). Na posebnem sestanku pa so predstavili težave UE pri izvajanju novele zakona. Poudarili so težave pri podajanju predlogov vpisov upravnih aktov v ZK (odločbe o komasacijah, odločbe o razlastitvah, denacionalizacijske odločbe, odločbe o zaščiteni kmetiji); da so stranke nezadovoljne z izpisom iz ZK, ker je bila na njem po novem zavedena le ena parcela; da se je uradnikom na področju okolja in prostora v UE zelo podaljšal čas za vpoglede in poizvedbe v ZK ter postopek izpisov; da je nujno potrebno izobraževanje uslužbencev UE.