V evrskem območju so plačilne zamude podjetij narasle za 28 odstotkov

Raziskava Coface: Sistemska kriza v Evropi in politična tveganja v državah v razvoju že vplivajo na stabilnost podjetij.

Objavljeno
18. januar 2012 16.38
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Po Cofacovih ocenah državnih tveganj – gre za merjenje povprečne ravni izostankocv plačil oz. neplačil podjetij v določenih državi v okviru njihovega trgovinskega poslovanja – bo v letu 2012 evropsko gospodarstvo zaznamovala stopnja recesije v višini - 0,1 odstotka.

Rast v ZDA se bo ustalila pri 1,6 odstotka, na Japonskem pa bo ponovno narasla do 1,8%, ocenjujejo pri Cofacu. To naj bi preprečilo ponovitev krize, kot je bila v letih 2008–2009, za katero je bila značilna sinhronizirana recesija v vseh treh razvitih gospodarskih območjih. V splošnem bo v letu 2012 rast razvitih gospodarstev znašala 1,1 odstotka. Rast BDP držav v razvoju bo 5,1 odstotka, kar predstavlja za 0,6-odstotni padec v primerjavi z letom 2011. Evropske države v razvoju bodo območja, ki bodo najbolj izpostavljena okrepljeni evrski krizi, ki jo bo mogoče čutiti v domačih in mednarodnih poslovnih ter tudi finančnih tokovih. Dodatno opozarjajo na dejstvo, da se je v državah v razvoju med tveganja, ki jih je potrebno spremljati, vrnilo tudi precejšnje politično tveganje.

Evropska podjetja: žrtve nove globalne sistemske krize

Coface je zaznal veliko spremembo v plačilnih navadah med podjetji še posebej v drugem polletju 2011. Na svetovni ravni je za leto 2011 kot celoto Coface zabeležil 19% porast plačilnih zamud, posebno povečanje je zabeleženo v evrskem območju (28%).

Da kriza kaže zobe, je razvidno že iz zmanjšanja povprečne stabilnosti podjetij, ki je z z začetkom italijanske recesije dosegla globalno raven. Videti je, da se situacija danes razlikuje od tiste iz leta 2008, saj je že dosegla kritično točko, istočasno pa se je izkazala finančna odvisnost in izpostavljenost številnih bank do evropskih državnih dolgov.

Zaradi poslabšane situacije je Coface znižal oceno Italiji in Španiji za eno stopnjo in sicer na A4. Dve gospodarski sili na jugu Evrope bosta dodatno čutili nižjo stopnjo gospodarske aktivnosti v letu 2012. Od začetka leta 2011 je Coface v teh dveh državah zaznal 50% porast neplačil oziroma zamud.

Povečana ranljivost evropskih držav v razvoju bo vplivala na zmanjšanje povpraševanja

Evropske države v razvoju bodo najbolj trpele zaradi zmanjševanja povpraševanja, posebno pa zaradi finančnih tokov znotraj evro cone. Glede na izpostavljenost do državnih dolgov znotraj evro cone, bodo zahodne banke primorane znižati podporo hčerinskim bankam izven evro območja, kar bo hkrati zmanjšalo kreditiranje podjetij.

Ocenjeno je, da ta čas sredstva evropskih bank, predstavljajo 70% vzhodnoevropskega BDP. Ocenjeno je tudi, da so petino rasti v Vzhodni Evropi v zadnjem desetletju prispevale dinamična čezmejna kreditiranja s strani bank. V primeru, da se bi »pipe« evropskih posojilodajlk zaprle, bi to imelo direkten vpliv ne le na države, ampak tudi na zasebni sektor, ki je pogosto zadolžen v različnih valutah, brez zavarovanja pred valutnim tveganjem. Rast odprtih gospodarstev v letu 2011 se bo s 4,1% razpolovila v letu 2012.

Oceni A2 za Češko in Slovenijo in ocena A3 za Slovaško sta uvrščeni na tako imenovani negative watch. Madžarska se sooča s povečanim nezaupanjem vlagateljev in njena ocena je znižana na B. Izpostavljenost italijanskim tveganjem in oslabljena gospodarska aktivnost, ki sta posledici šoka deviznih tečajev, sta spodbudili Coface, da zniža oceno Hrvaške na B.