Vabilo ruskemu medvedu, priložnosti tudi v Rusiji

Med Slovenijo in Rusijo je mnogo priložnosti za gospodarsko sodelovanje, tako za izvoz v Rusijo, kot za ruska vlaganja pri nas.

Objavljeno
30. maj 2012 19.26
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Portorož – Ruska podjetja iščejo možnosti za vlaganja v Sloveniji. Potekajo preliminarni pogovori za vlaganja v celotno prometno infrastrukturo, od železnic in avtocest do koprskega pristanišča, je ob robu slovensko-ruske poslovne konference dejal ruski veleposlanik Doku Zavgajev. Med Sloveni

Največja ruska investicija v Sloveniji, vredna dobro milijardo evrov, je plinovod Južni rok. »To bo prineslo nova delovna mesta. Poraba zemeljskega plina se bo predvidoma povečala za trikrat, kar pomeni, da bodo vzpostavljene nove proizvodne kapacitete. Ker je to velik projekt, ki zahteva veliko gradbenih del, bo deloma pri gradnji plinovoda sodelovalo tudi slovensko gradbeništvo,« je prednosti Južnega toka za slovensko gospodarstvo naštel Zavgajev, ki je bil eden od gostov na poslovni konferenci Slovenija in Rusija - novo partnerstvo v globalni tekmi.

Glede nadaljnih vlaganj v slovenske turistične komplekse pa je povedal: »Lani je število ruskih turistov v Sloveniji zraslo za dobrih 30 odstotkov. Prepričan sem, da se bo rast še nadaljevala. Rast števila turistov ponavadi avtomatično pritegne investitorje, ki vlagajo v ta področja.« O konkretnih projektih ni želel govoriti.

Zavgajev pozdravil vladni paket

Na vprašanje, kako ocenjuje prijaznost slovenskega poslovnega okolja za tuja vlaganja, je ruski veleposlanik odgovoril, da bo uresničitev vladnega paketa ukrepov, ki ga bo verjetno kmalu sprejel tudi državni zbor, prispeval k razvoju slovenskega gospodarstva, prav tako pa bo v Slovenijo pritegnila tudi več tujih vlagateljev.

V Slovenijo je prišla tudi prva ruska banka, in sicer Sberbanka, ki je kupila avstrijsko Volksbanko. »Sberbank je banka številka ena v Rusiji in želi do konca prihodnjega leta postati ena vodilnih svetovnih bančnih institucij,« je predstavil direktor sektorja za strategijo in razvoj v ruski banki Valentin Mihov. Po njegovem mnenju so obeti za trge srednje Evrope boljši kot za zahodnoevropske trge. »Nas trgi srednje Evrope zanimajo. Tudi v Sloveniji bomo našo prisotnost krepili in bomo rasli, kar je dobro tako za slovenska kot za ruska podjetja,« je še rekel Mihov. Dodal je, da v vsaki državi, kjer so prisotni, želijo postati ena od petih največjih bank. Nekateri poznavalci omenjajo, da utegne Sberbanka kupiti še Hypo banko, še eno avstrijsko banko, ki je prisotna tudi v Sloveniji.

»Imamo še veliko priložnosti za predvsem ruske partnerje, da v Sloveniji investirajo, da se povezujejo, da prevzemajo nekatera naša podjetja, tudi banke, in s tem ustvarjajo tudi v Sloveniji bolj stabilne pogoje poslovanja,« pa je v svojem nagovoru na konferenci dejal predsednik slovenske gospodarske zbornice Samo Hribar Milič.

Tudi predsednik državnega zbora Gregor Virant je poudaril, da je med državama še veliko možnosti za sodelovanje, pozdravil je gradnjo Južnega toka v Sloveniji in spomnil, da bo Slovenija v prihodnje gradila še tretjo razvojno os, novi tir med Koprom in Divačo ter tretji pomol v Luki Koper.

Priložnosti tudi v Rusiji

Govorci so se na včerajšnji konferenci strinjali, da obstaja veliko priložnosti tudi za slovenski izvoz v Rusko federacijo. Pozitiven primer je denimo slovenski avtomobilski grozd, ki je leta 2009 na ruskem trgu ustvaril 24 milijonov evrov prometa, lani pa 70 milijonov, skupaj s podjetji v slovensko-ruski lasti pa 110 milijonov evrov, je predstavil direktor avtomobilskega grozda Dušan Bušen.

Tudi za druge države EU je Rusija trg priložnosti. Sodelovanje med podjetji iz EU in Rusije pa bi bilo še večje ob boljši pravni varnosti, je poudaril veleposlanik v stalnem slovenskem predstavništvu pri EU Matjaž Šinkovec in dodal, da morajo biti sodišča neodvisna in delujoča, za Rusijo pa bi bila koristna tudi protikorupcijska strategija.

Ruski veleposlanik Zavgajev je na to odgovoril: »Vse to so svetovne težave, ne le naše. V Rusiji vodimo usmerjeno delo za povečanje boja zoper korupcijo in tako dalje ter na tem področju sodelujemo tudi s Slovenijo in drugimi državami.«