Vlada namerava spremeniti dohodninsko lestvico

Predlog novel: Z najvišjo stopnjo bo obremenjen dohodek, ki presega znesek 1,5 povprečne plače.

Objavljeno
06. marec 2012 17.30
Sedež Davčne uprave
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana - Ministrstvo za finance spreminja več davčnih zakonov: o dohodnini, davku na dodano vrednost in davku od dohodkov pravnih oseb. Javnosti lahko le v kratkem roku do 13. marca odda pripombe in predloge k predlaganim spremembam.

V Sloveniji je malo več kot milijon dohodninskih zavezancev, zato bo največ zanimanja v javnosti zanesljivo za poseg v dohodninski zakon. Ministrstvo predlaga novo lestvico za odmero davka, v katerem bo zgornja meja drugega davčnega razreda od treh višja od sedanje in bo ob uveljavitvi spremembe znašala 18.716 evrov – v dohodninski lestvici za leto 2011 znaša 15.268,77 evra, za leto 2012 pa je že malo višja in znaša 15.681,03 evra.

Meje dohodninskih razredov se namreč spreminjajo, ker jih ministrstvo za finance vsako leto usklajuje z rastjo cen življenjskih stroškov. Višjo zgornjo mejo srednjega dohodninskega razreda, pri kateri se hkrati začenja obdavčitev z najvišjo, 41-odstotno davčno stopnjo, ministrstvo za finance pojasnjuje v predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini: »Cilj predlaganega zakona je zmanjšanje obdavčitve dohodkov, predvsem strokovnjakov in najproduktivnejših delavcev, kar bo doseženo z zmanjšanjem obremenitve dohodkov fizičnih oseb, ki prejemajo dohodke v višini nad 1,3-kratnikom povprečne plače v Republiki Sloveniji. V lestvici za odmero dohodnine zato predlagamo zvišanje meje med drugim in tretjim davčnim razredom na 18.716 evrov.« Tako bo najvišja stopnja dohodnine veljala za dohodke, višje od 1,5-kratnika povprečne plače.

Upoštevati moramo, da se davčna lestvica že nanaša na neto dohodke. To pomeni, da se bodo v drugi razred po novi lestvici uvrstili zaposleni s skoraj 40.000 evri letne bruto plače, medtem ko se po sedanji v najvišji davčni razred uvrstijo zavezanci s skoraj 32.500 evri letne bruto plače, če upoštevamo splošno olajšavo. Z višjim pragom srednjega dohodninskega razreda je vlada tako odgovorila na očitke, da se Slovenec zelo hitro uvrsti v najvišji davčni razred, ki naj bi bil rezerviran za najbogatejše. Tudi veljavno lestvico je leta 2006 uzakonila vlada Janeza Janše, v kateri od sedanjih vladnih partneric njegove vlade ni bilo le Državljanske liste Gregorja Viranta. Po pojasnilih ministrstva za finance bo nova lestvica prvič veljala pri odmeri dohodnine za leto 2012.

Ministrstvo za finance predlaga tudi popravke navzgor pri vseh olajšavah za investicije, ki jih omogočata zakon o davku od dohodkov pravnih oseb in za osebe, ki opravljajo dejavnost, zakon o dohodnini. Poleg tega s popravki v zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb znova znižuje stopnjo davka, ki zdaj znaša 20 odstotkov: v letu 2012 za dve odstotni točki in v prihodnjih treh letih po eno odstotno točko, tako da bo do leta 2015 davčna stopnja zdrsnila do 15 odstotkov.

Ministrstvo spreminja tudi zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka: »Za eno leto podaljšujemo prehodno obdobje za določitev katastrskega dohodka od proizvodnje vina in oljčnega olja ter pavšalne ocene dohodka na panj, ki se bodo po novem začeli ugotavljati po uveljavitvi novega sistema ugotavljanja katastrskega dohodka.«