Vlada s paketom zakonov za pomoč gospodarstvu

Vlada je danes sprejela paket zakonov. Borut Pahor: Če se bo politična kriza nadaljevala, bo to za Slovenijo velik strošek.

Objavljeno
12. januar 2012 14.44
Nejc Gole, Božena Križnik, gospodarstvo
Nejc Gole, Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – »Kmalu bomo lahko rekli, da Slovenija že pol leta ne izvaja ukrepov, potrebnih zaradi zahtevnih mednarodnih, pa tudi domačih finančnih in gospodarskih razmer. Pri tem pa ni videti, da bo nova vlada kmalu opravilno sposobna,« je dejal predsednik vlade Borut Pahor.

Zato je vlada v državni zbor poslala paket zakonov. Teh šest zakonov je nujnih zaradi razmer v slovenskih financah, gospodarstvu in socialnem okolju, je poudaril Pahor. Gre za zakon o razvojnem načrtovanju ter novele zakona o prevzemih, energetskega zakona, insolvenčne zakonodaje, zakona o javnih financah in zakona o hipotekarni in komunalni obveznici. Bistvo paketa je vzpostavitev učinkovitejših mehanizmov za obvladovanje javnih financ, izboljšanje gospodarskega okolja in uskladitev energetskega trga s pravili EU, je naštel predsednik vlade.

Ta je napovedal bilateralna srečanja s predsedniki vseh parlamentarnih strank, kjer jih bo poskušal prepričati o nujnosti sprejetja vladnih predlogov, saj kot je dejal: »Svet se še bolj hitro vrti, Slovenija pa še bolj trdno stoji.« Pri tem po njegovih besedah napovedi za gospodarsko rast v območju evra niso ugodne, zato moramo sami storiti vse, kar je mogoče, da se položaj zaradi politične nestabilnosti ne bi še poslabšal.

Če pa bo politična kriza še dolgo trajala, bo to za Slovenijo velik strošek, je prepričan Pahor. Po njegovih besedah Slovenija še vedno uživa ugled gospodarsko in finančno stabilne države, a če se bo to stanje podaljševalo, bomo zdrsnili na finančno obrobje območja evra.

Novo vlado čaka rebalans

Zato zgolj paket šestih zakonov ni dovolj, da bi prepričal poglede bonitetnih hiš, Evropske centralne banke in evropske komisije, je dejal Pahor. Tudi minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je ocenil, da bo morala nova vlada čim hitreje pripraviti rebalans proračuna in druge ukrepe, saj je že sprejeti intervencijski zakon neuspešen in je »bolj forma kot vsebina«. Iz državnega proračuna bi se letos brez ukrepov izlilo 10,3 milijarde evrov odhodkov, po programu stabilnosti pa bi odhodki lahko znašali le 9,6 milijarde evrov. Razlike 700 milijonov evrov Slovenija ne more privarčevati zgolj z intervencijskim zakonom.

Tudi finančni minister Franc Križanič je pričakuje, da bo nova vlada pripravila rebalans, sicer bo zamrznitev državnega proračuna veljala kar celo leto. Vlada se je namreč odločila podaljšati zadržanje izvrševanja proračuna na integralnih postavkah za leto 2012, in sicer do uveljavitve rebalansa. Ukrep ustavlja prevzemanje obveznosti, razen za, denimo, pokojnine, plače, prispevke, servisiranje javnega dolga in plačila v proračun EU. O začetku postopkov javnega naročanja odloča vlada, če je vrednost javnega naročila blaga ali storitev do 20.000 evrov ali gradenj, do 40.000 evrov pa finančno ministrstvo.

Ukrepanje bo po Gasparijevih besedah pomembno tudi zaradi sankcij evropske komisije; ta je pred dnevi od Belgije zahtevala, naj odhodke iz proračuna letos zmanjša za šest milijard evrov. Vlada je v državni zbor poslala pet zakonov.