Vlada začela postopek ratifikacije fiskalnega pakta

Predlog spremembe ustave je trenutno v obravnavi na ustavni komisiji DZ.

Objavljeno
29. marec 2012 17.05
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Ljubljana - Vlada je sprejela predlog zakona o ratifikaciji medvladne pogodbe o fiskalnem paktu, na podlagi katere bo Slovenija v ustavo vnesla fiskalno pravilo o uravnoteženem proračunu. Poleg tega je sprejela še predlog zakona o ratifikaciji pogodbe o ustanovitvi stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM), piše STA.

Pogodbo o fiskalnem paktu so voditelji 25 članic EU, med njimi slovenski premier Janez Janša, podpisali v začetku marca, fiskalni pakt pa naj bi dolgoročno okrepil proračunsko disciplino in pomagal preprečiti krize v prihodnje.

Temelj pogodbe je fiskalno pravilo, ki določa, da morajo biti proračuni uravnoteženi ali v presežku. To pomeni, da strukturni primanjkljaj na letni ravni ne sme preseči 0,5 odstotka bruto domačega proizvoda.

Pogodbenica bo lahko v izjemnih okoliščinah začasno odstopala od srednjeročnega proračunskega cilja oziroma od ukrepov za doseganje tega cilja. Gre za primere izjemnih dogodkov zunaj nadzora držav ali v primeru hudega gospodarskega padca, vendar pa začasno odstopanje ne sme ogroziti srednjeročne fiskalne vzdržnosti.

Pogodbenice morajo zlato pravilo prenesti v nacionalne zakonodaje najpozneje v roku enega leta od uveljavitve pogodbe, pri čemer so zaželene ustavne določbe. Pogodba bo začela veljati, ko jo bo ratificiralo 12 članic območja evra. Cilj je, da začne veljati 1. januarja 2013.

Vlada je na podlagi fiskalnega pakta že sprejela predlog spremembe 148. člena ustave, s katerim bo Slovenija v ustavo vnesla fiskalno pravilo, po katerem morajo biti javne finance uravnotežene ali v presežku. Predlog spremembe ustave je trenutno v obravnavi na ustavni komisiji DZ.

Vlada je sprejela še predlog zakona o ratifikaciji pogodbe o ustanovitvi ESM, katerega namen je preprečiti nadaljnje širjenje dolžniške krize v območju skupne evropske valute. Delovati bo začel julija letos, njegova posojilna sposobnost pa je ob 700 milijardah evrov kapitala trenutno pri 500 milijardah evrov.

Slovenija bo v ESM vplačala 342 milijona evrov

V petek naj bi se finančni ministri območja evra na neformalnem srečanju v Koebenhavnu sicer dogovorili o načinu povečanja finančne moči ESM, vendar pa povečanja njegovega kapitala predvsem zaradi nasprotovanja Nemčije ni pričakovati.

Članice območja evra bodo morale tako najprej zagotoviti 80 milijard evrov začetnega kapitala, preostalo naj bi bil kapital na vpoklic. Slovenija bo v stalni mehanizem za stabilnost evra vplačala 342 milijonov evrov začetnega kapitala, skupno pa bo njena obveznost zaenkrat skoraj tri milijarde evrov.

Kot kaže, bo vplačilo začetnega kapitala tako letos kot prihodnje leto potekalo v dveh tranšah po petino, kar pomeni, da bo Slovenija vplačala vsakič po skoraj 137 milijonov evrov.