Začela veljati novela zakona o gospodarskih družbah

Novela je zbudila številne polemike. Vlada in državni svet sta napovedala vložitev zahteve za oceno ustavnosti.

Objavljeno
29. november 2011 09.32
Posodobljeno
29. november 2011 09.39
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Ljubljana − Danes je začela veljati novela zakona o gospodarskih družbah, ki med drugim članom poslovodstva ali organa nadzora družbe, nad katero je bil začet postopek zaradi insolventnosti ali prisilnega prenehanja, prepoveduje ustanavljanje, vodenje ali nadziranje družb, piše Slovenska tiskovna agencija.

Novela, ki jo je DZ na predlog poslancev s prvopodpisanim Radovanom Žerjavom (SLS) po vetu državnega sveta znova sprejel drugega novembra, prepoveduje ustanavljanje, vodenje ali nadziranje družb osebam, ki so člani poslovodstva ali organa nadzora družbe, nad katero je bil začet postopek zaradi insolventnosti ali prisilnega prenehanja, razen če v nepravdnem postopku dokažejo, da so v takšni družbi ravnale s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika. Ta omejitev bo veljala tudi za osebe, ki so bile na omenjenih funkcijah do dve leti pred začetkom insolvenčnega postopka.

Poleg tega bo sodišče takšni osebi po uradni dolžnosti odvzelo pooblastilo za vodenje poslov oziroma jo bo odpoklicalo z mesta člana organa nadzora v vseh družbah, kjer opravlja te funkcije. Omejitve in ukrepi sodišča bodo prenehali po 10 letih od končanja insolvenčnega postopka, zaradi katerega so bili uvedeni.

Po oceni pravnikov bodo te omejitve veljale za osebe v podjetjih, pri katerih bodo insolvenčni postopki uvedeni danes in kasneje, torej ne za podjetja, kjer postopki že tečejo.

Že med sprejemanjem novele je na morebitno neustavnost zakona opozorila zakonodajno-pravna služba DZ, državni svet je zaradi morebitne neustavnosti na zakon sprejel veto, na decembrski seji pa bo predvidoma odločal tudi o vložitvi zahteve za oceno ustavnosti.

Da bo zahtevo za oceno ustavnosti s predlogom za začasno zadržanje izvajanja vložila ta teden, je minuli četrtek napovedala vlada, dodaja STA. Ocenila je namreč, da novela pomeni nesorazmeren poseg v ustavne pravice, poleg tega pa da sodišča zakona ne bi mogla v celoti izvajati. Ministrstvo za pravosodje pričakuje, da bo ministrstvo za gospodarstvo predlog zahteve pripravilo za obravnavo na za danes predvideni dopisni seji vlade.