Združenje delodajalcev proti zakonu o pokojninskem zavarovanju

V Združenju delodajalcev Slovenije ocenjujejo, da predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ni primeren za nadaljnjo obravnavo. S predlaganimi rešitvami ne bi rešili obstoječih problemov.

Objavljeno
14. april 2010 19.32
Ti.K./STA
Ti.K./STA
Ljubljana - V Združenju delodajalcev Slovenije ocenjujejo, da predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Menijo namreč, da se s tem predlogom zakona bistveno poslabšuje tudi položaj delodajalcev, saj predlagane rešitve ne rešujejo problemov, zaradi katerih je potrebna reforma pokojninskega sistema.

Novi upokojitveni pogoji po predlaganem zakonu vodijo v nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva, saj struktura slovenskega gospodarstva ni prilagojena delu starejših delavcev, so prepričani v združenju.

Menijo namreč, da mora biti prehodno obdobje, v katerem se postopoma podaljšuje starost za pridobitev pravice do starostne pokojnine, daljše, da se bo lahko slovensko gospodarstvo prilagodilo novi strukturi zaposlenih. Poleg tega pa je po njihovem mnenju treba v prehodnem obdobju ublažiti pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, da ne bo še večjega pritiska na upokojevanje do konca leta 2010.

Sporno se jim zdi tudi to, da so v predlogu zakona določene samo vzpodbude za zavarovance, ni pa nobenih vzpodbud za delodajalce za zaposlovanje starejših delavcev.

Po mnenju združenja bi vlada morala k spreminjanju zakona pristopiti hkrati s posodabljanjem in prilagajanjem zakona o delovnih razmerjih. V okviru tega mora novi zakon o delovnih razmerjih vsebovati določbo, da lahko delavec, ki izpolni minimalne pogoje za upokojitev, nadaljuje z delom le s soglasjem delodajalca, so zapisali.

Nesprejemljiva se jim zdi določba, da se prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje plačujejo tudi od povračil stroškov v zvezi z delom. Med drugim pa tudi opozarjajo, da nekatere določbe niso usklajene s predlogom zakona o malem delu.

Združenje pričakuje, da bo vlada pričela dialog o spremembah pokojninskega zakona na ekonomsko socialnem svetu, "v okviru katerega bodo na strpen in strokoven način dogovorjene potrebne spremembe pokojninske zakonodaje". Po njihovem mnenju namreč sedanje pogajanje preko medijev ni produktivno.