Na poti so obvestila o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin

Vsi lastniki nepremičnin bodo med 29. septembrom in 4. oktobrom dobili pošto Geodetske uprave RS s poskusnim izračunom vrednosti njihove nepremičnine skupaj s podatki o nepremičnini, ki jih je geodetska uprava pridobila iz uradnih evidenc in z modelom vrednotenja.

Objavljeno
26. september 2010 23.10
Božena Križnik
Božena Križnik
Med 29. septembrom in 4. oktobrom bodo vsi lastniki nepremičnin v Sloveniji (namreč tisti, ki so kot lastniki vpisani v register nepremičnin) na naslov stalnega bivališča dobili pošto Geodetske uprave RS. V njej bo težko pričakovan podatek: poskusno izračunana vrednost njihove nepremičnine skupaj s podatki o nepremičnini, ki jih je geodetska uprava pridobila iz uradnih evidenc in z modelom vrednotenja. Informacija o vrednosti, do katere so geodeti prišli po dolgoletnih postopkih postavljanja evidenc in sistema množičnega vrednotenja nepremičnin, bo za 53 dni dana v presojo lastnikom. Ti bodo lahko preverili dvoje: ali podatki o nepremičnini in njenem lastništvu, ki so jih geodeti vzeli za izračun, ustrezajo dejanskemu stanju, in ali lastniki soglašajo z umestitvijo nepremičnine v določene vrednostne cone oziroma z uporabljenimi modeli vrednotenja nepremičnin.

Če bodo lastniki odkrili kakršno koli nepravilnost ali bodo hoteli popraviti vrednost, bodo to lahko storili bodisi z obrazcem, ki ga bodo prejeli skupaj z obvestilom o vrednosti nepremičnine, bodisi v ustreznih spletnih aplikacijah. Pri tem si bodo lahko pomagali z obsežno brošuro, ki so jo vsa gospodinjstva že prejela v svoje nabiralnike. Prvi napotek je torej, naj lastniki pobrskajo za brošuro in naj jo shranijo, ker jo bodo še potrebovali.

Brošura je obsežna, saj vsebuje pojasnila za vse vrste nepremičnin (razvrščene so v 21 modelov) in predvideva množico različnih življenjskih situacij in možnih napak, ki jih bodo odkrili lastniki in nanje odgovorili. Tako bo vsak posameznik, fizična ali pravna oseba, poiskal natančno tista pojasnila, ki jih potrebuje, na tem mestu pa bi - ob pomoči direktorja urada za množično vrednotenje nepremičnin pri geodetski upravi Dušana Mitrovića radi pokazali, kako bo brošura uporabna za najširši krog lastnikov nepremičnin.

Po korakih


Najprej za vsak primer: Če posameznik ne bo dobil obvestila, čeprav je lastnik nepremičnine, naj počaka do 15. oktobra. Če tudi do takrat ne bo prejel obvestila, naj se zglasi v eni izmed 47 geodetskih pisarn po Sloveniji (ki so navedene na drugi strani brošure).

Brošura je razdeljena v tri dele. V prvem nas seznani z osnovnimi informacijami, od tega, kaj je namen in cilj obveščanja, kdo dobi obvestilo Geodetske uprave, kaj storiti, če ga ne dobi, čeprav ima v lasti nepremičnino, in kaj, če ga dobi, pa v resnici nepremičnine nima (več), kdo lahko posreduje pripombe in spreminja podatke. Nudi informacije o tem, kateri dokumenti, aplikacije in obvestila lahko pomagajo lastniku razjasniti zadeve in kje jih najti, kako bo videti obvestilo o poskusnem izračunu, katere podatke vsebuje. Brošura v prvem delu odgovarja tudi na vprašanje, kako je izračunana posplošena tržna vrednost, kaj vpliva nanjo, kdaj se posplošena tržna vrednost spremeni, kje se vodi ta podatek itn.

Drugi del brošure podrobno opiše obvestilo, ki ga bodo prejeli lastniki nepremičnin, ga pomaga preveriti, in pojasni, kako je mogoče spremeniti podatke in posredovati pripombe.

Nepravilen naslov, spremembo priimka in imena lahko lastniki spremenijo tako, da pravi podatek sporočijo na obrazcu ali da izpolnijo ustrezno spletno aplikacijo. Sicer pa geodeti svetujejo, naj najprej preverijo in uredijo podatke o lastništvu. Če iz obvestila ugotovijo, da Geodetska uprava ni uporabila pravih podatkov o lastništvu in solastništvu, lahko popravijo napačne navedbe tako, da osebno obiščejo katero koli od geodetskih pisarn. Lastništvo ali solastništvo bodo morali dokazati z ustreznimi pravnimi listinami (kupoprodajna pogodba, darilna pogodba, sklep o dedovanju ...).

Pomembno: mastni tisk, poševni tisk

Obvestilo bo vsebovalo vse nepremičnine, ki pripadajo posameznemu lastniku in so navedene v registru nepremičnin. Vsaka posebej bo opisana s podatki o nepremičnini in njeni poskusno izračunani vrednosti, naveden pa bo tudi model vrednotenja, ki so ga geodeti uporabili za izračun vrednosti.

Obvestilo - tako je naše mnenje, ne opazka geodetov - je na prvi pogled nepregleden, težko prebavljiv in zgoščen skupek besed, številk in oznak. A ne obupajte. Lečo v roke ali očala na nos, nekaj časa in volje, pa se boste prebili skozenj. Vsak podatek ima desno zgoraj številko, ki ga povezuje z vsebino v brošuri (ta pove, kaj podatek pomeni) ter z oznakami na obrazcih in na računalniških aplikacijah, s katerimi bo lastnik lahko poslal Geodetski upravi ustrezne popravke. Zato, svetujejo geodeti, je pametno uporabljati skupaj brošuro, obvestilo, obrazce in spletno aplikacijo.

Nekaterih podatkov o nepremičnini ne bo mogoče spreminjati (na primer katastrskih podatkov, površine parcel v zemljiškem katastru, površine stanovanj iz katastra stavb ...). Ti bodo zapisani krepko, z mastnimi črkami. Posebej bodo označeni tudi podatki, ki vplivajo na vrednost posamezne nepremičnine; ti bodo v obvestilu zapisani s poševnimi črkami. Vsi drugi podatki so v običajni pisavi. Definicije posameznih podatkov in način, kako jih je mogoče spremeniti, najdemo v 3. delu brošure.

Vrste v geodetskih pisarnah


Geodetska uprava opozarja, da pričakujejo na sedežih geodetskih uprav po Sloveniji velike vrste, in to predvsem zaradi potrebe po osebnem obisku posameznikov, ki bodo spreminjali podatke o lastništvu oziroma solastništvu. »Zato ponovno pozivamo lastnike nepremičnin, naj preberejo brošuro, saj ta odgovarja na vsa vprašanja. Brošure ni treba prebrati v celoti, ampak samo v tistem delu, ki konkretno zanima lastnika.«

Dušana Mitrovića smo še vprašali, kje pričakujejo največ pripomb oziroma popravkov. »To ta trenutek težko ocenim,« je dejal sogovornik. Zdi pa se mu, da bodo veliko sprememb doživeli podatki o dejanski rabi dela stavbe (podatek številka 14, njegovo vsebino razberemo iz brošure). V obvestilu na primer piše, da gre za samostojno hišo, v resnici pa je dvojček; ali da se, glede na obvestilo, prostor uporablja za trgovino, v resnici pa je pisarna itn. Pravilna navedba dejanske rabe je pomembna zato, ker je to podatek, ki določa, po katerem modelu se izračuna vrednost nepremičnine, torej je vrednost za vsako rabo različna.

Verjetno bo veliko pripomb tudi na podatek o površini. Naj pri tem opozorimo, da je neto tlorisno površino mogoče spreminjati samo, če še ni bila vpisana z rednim postopkom v kataster stavb, sicer pa ne. Pri tem bodo koristile definicije uporabne in neto tlorisne površine (podatka 29 in 30 v brošuri). Seveda bo povečanje površine nepremičnine zvišalo izračunano vrednost in obratno. Najbrž bo vrsta popravkov tudi pri podatkih o letu obnove oken in inštalacij (podatka 27 in 28) ali oddaljenosti od cestnega omrežja, elektrovoda nad 110 KW in železnice (podatek 67).

Pripombe na vrednosti po conah


Najbolj pa bo vrednost nepremičnine odvisna od njene lokacije. Jasno je, da hiše ali stanovanja ne moremo preseliti, lahko pa poskušamo doseči spremembo vrednostne ravni ali vrednostne cone. V obvestilu bo navedeno, kakšen model vrednotenja je bil uporabljen pri izračunu in na to izbiro lahko lastniki pošljejo svoje pripombe. Lahko denimo sporočijo, da je uporabljena vrednostna raven po njihovem mnenju previsoka ali prenizka. Če bo prispelo veliko podobnih pripomb, jih bo Geodetska uprava upoštevala pri pripravi končnega modela - tega bo sprejela vlada - kot predlog za spremembo vrednostne ravni v določeni vrednostni coni ali za spremembo meja cone.

Lastniki nepremičnin bodo za pripombe na podatke in popravke imeli časa do konca novembra.

Podatke, ki jih je mogoče spreminjati, ter pripombe na vrednostne cone in vrednostne ravni, na podlagi katerih je narejen izračun, bo torej mogoče spremeniti tako, da bo posameznik prave vrednosti vnesel v enega od štirih obrazcev (ki so vpeti v sredini brošure, ga iztrgal, izpolnil, vložil v kuverto s plačano poštnino, ki jo bo prejel skupaj z obvestilom, ter po pošti poslal na Geodetsko upravo RS). Druga možnost je, da bo izpolnil spletno aplikacijo, v katero lahko vstopa vsakdo, ki je dobil obvestilo, tako, da vtipka osebno kodo, ki bo navedena v obvestilu, ter EMŠO oziroma matično številko podjetja.

Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela