Proračunski primanjkljaj že skoraj 1,3 milijarde evrov

V prvih treh mesecih je primanjkljaj državnega proračuna dosegel že skoraj polovico predvidenega za vse leto 2021, ugotavlja fiskalni svet.
Fotografija: Državna blagajna, nad katero bedi minister za finance Andrej Šircelj, je po treh mesecih zabeležila velik primanjkljaj zaradi izdatkov za pokrivanje posledic epidemije.  FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Odpri galerijo
Državna blagajna, nad katero bedi minister za finance Andrej Šircelj, je po treh mesecih zabeležila velik primanjkljaj zaradi izdatkov za pokrivanje posledic epidemije.  FOTO: Uroš Hočevar/Delo

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih treh mesecih 2021 znašal milijardo 291 milijonov evrov, kar je skoraj polovica s proračunom predvidenega primanjkljaja za vse leto 2021. Brez neposrednega učinka ukrepov proti covidu bi primanjkljaj v prvih treh mesecih znašal 432 milijonov evrov, ugotavlja fiskalni svet in dodaja, da »je občutnejši primanjkljaj v prvem četrtletju sicer običajen predvsem zaradi plačila obresti, a je bil v prvih treh mesecih letos približno dvakrat večji kot v istem obdobju lani.«

Proračunski prihodki so bili v prvih treh mesecih za odstotek višji kot v istem obdobju lani, odhodki pa so bili višji za kar 37,5 odstotka. Protikoronski ukrepi z neposrednim učinkom na saldo državnega proračuna so marca znašali 332 milijonov evrov. V prvih treh mesecih 2021 je skupni neposredni učinek teh ukrepov znašal 869 milijonov evrov, od tega večina na odhodkovni strani (854 milijonov).

Sicer pa po podatkih fiskalnega sveta, ki ga vodi Davorin Kračun, skupni neposredni učinek covid ukrepov od marca 2020 znaša 3,3 milijarde evrov, skupni obseg z upoštevanjem še potencialnega učinka na rezultate državnega proračuna iz naslova poroštev, likvidnostnih kreditov in odlogov plačil kreditnih obveznosti pa tri milijarde 831 milijonov evrov.

Komentarji: