Deloindom: Nižje podpore ustavile naložbe

Spremenjena uredba o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov, je močno znižala odkupne cene za elektriko iz sončnih elektrarn.

Objavljeno
01. marec 2013 15.56
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom
Hkrati se bodo z letošnjim letom odkupne cene za elektriko, proizvedeno iz fotovoltaičnih celic, zniževale vsak mesec za dva odstotka. Še lani razmeroma hitra rast zmogljivosti sončnih elektrarn se je zato v zadnjih mesecih malodane ustavila, čeprav se je vrednost naložbe vanje v zadnjih dveh letih skoraj prepolovila.

V letu 2011 so se zmogljivosti sončnih elekt­rarn pri nas povečale za 70 odstotkov, lani le še za približno 30 odstotkov. V prihod­njih mesecih pa lahko po besedah Luke Vidmarja iz podjetja Plan-net Solar pričakujemo popolno ustavitev gradnje sončnih elektrarn. Glede na trenutne razmere na slovenskem fotovoltaičnem trgu z dvoodstotnim znižanjem odkupnih cen za elekt­riko vsak mesec in novelo energetskega zakona, po kateri bodo morali investitorji v obnovljive vire energije, če bodo želeli dobiti državno subvencijo, kandidirati na javnem razpisu, je prihodnost sončnih elektrarn pri nas negotova, še zlasti prihod­nost malih sončnih elektrarn, dodaja Srečo Artač iz podjetja Tersus.

Dejstvo je namreč, da se gradnja malih elektrarn do 20 kilovatov ne splača več, kar je posledica vladne uredbe, ki je začela veljati 1. decembra lani in znižuje podpore elektriki iz obnovljivih virov energije, ter dejstva, da so stroški za pripravo dokumentacije enaki tako za male, nekajkilovatne sončne elektrarne kot za velike, večmegavatne. Izračun donosnosti je upravičen pri moči vsaj 20 kilovatov, poudarja Luka Vidmar, pri čemer se je čas povrnitve naložbe podaljšal za približno dve leti. Matej Guštin z Združenja slovenske fotovoltaične industrije pa dodaja, da bo postavitev nekaterih sončnih elektrarn upravičena le še do aprila ali maja, pozneje nič več.

Kako so se na novo uvedbo odzvali investitorji ter kakšna je trenutna zmogljivosti sončnih elektrarn v Sloveniji, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si, kjer pa najdete tudi primerjavo izračunov donosnosti male sončne elektrarne po novi in prejšnji uredbi.