Deloindom: Prva aktivna hiša za poskusno bivanje

Podjetje Lumar IG je v Dragočajni pri Medvodah postavilo aktivno hišo za poskusno bivanje.

Objavljeno
22. april 2013 15.37
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom

Zdravo in udobno bivanje, kakovostna naravna osvetlitev, vedno svež zrak in akustično ugodje, vsa energija za ogrevanje, hlajenje in delovanje gospodinjskih aparatov in delovanje drugih naprav pa je pridobljena iz obnovljivih virov, zaradi česar je vpliv stavbe na okolje zmanjšan na minimum.

Moja hiša prihodnosti, kakor so jo poimenovali (arhitekturna zasnova je delo biroja KošorokGartner), je namenjena vsem, ki jih zanima, kakšno je bivanje v energijsko učinkovitih montažnih hišah, kako deluje sistem prezračevanja, kaj vse uporabniku olajšajo pametne inštalacije in podobno. Grajena je s konstrukcijskim sistemom Lumar Pasiv, njena odlika pa je raba primarne energije za ogrevanje do 10 kWh/m2a. Leseni I-nosilci nosilne konstrukcije so izolirani z vpihano celulozno izolacijo, kar zagotavlja dobro toplotno stabilnost in s tem prijetnejšo bivalno klimo vse leto. S celulozo je izolirana tudi strešna konstrukcija. Na zunanji strani je kot fasadna izolacija uporabljena lesnovlaknena fasadna plošča v skupni debelini 60 mm.

Vgrajeno stavbno pohištvo iz lesa z zunanjo aluminijasto oblogo ustreza standardom energijsko učinkovite gradnje; trislojna zasteklitev v kombinaciji s posebnim premazom z dodatnim belim steklom zagotavlja boljši prehod sončnega sevanja skozi steklo, pravijo v podjetju. Leseno jedro strešnih oken je oblito s poliuretanom, zato ne potrebujejo vzdrževanja, trislojna zasteklitev iz zunanjega kaljenega stekla pa ima tudi premaz s samočistilnim učinkom.

Kakšen sistem za ogrevanje in hlajenje so izbrali in kolikšen naj bi bil prihranek izpustov ogljikovega dioksida v letu dni, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.