Izrabljene gume in embalažo v nove izdelke

Za odlaganje odpadkov, kot so embalaža in izrabljene gume, v naravi ne sme biti prav nobenega izgovora.

Objavljeno
08. marec 2012 17.37
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo

Ljubljana – Ekologi brez meja 24. marca letos organizirajo Očistimo Slovenijo 2012 kot del akcije Očistimo svet. S pomočjo prostovoljcev, komunalnih podjetij in številnih podpornikov bo potekala druga vseslovenska akcija čiščenja divjih odlagališč. Za ločeno zbrano odpadno embalažo in izrabljene gume bo, kot že leta 2010, poskrbel Slopak.

Za vse zbrane odpadke bodo poskrbela komunalna podjetja po vsej Sloveniji. Neuporabne ali preveč umazane odpadke bodo odložili na odlagališčih odpadkov. Družba Slopak pa bo poskrbela, da bodo ločeno zbrana odpadna embalaža in izrabljene gume iz divjih odlagališč oddane v predelavo za surovine za nove izdelke.

Narava ni prostor za odpadke

Družba Slopak bo te odpadke v okviru ravnanja z odpadno embalažo in izrabljenimi gumami prevzela na zbirnih centrih oziroma pri komunalnih podjetjih. Skupno organizatorji pričakujejo več kot 250.000 prostovoljcev po vsej Sloveniji, zato tudi odpadkov ne bo malo. Vse informacije lahko spremljate na www.ocistimo.si.

Za odlaganje odpadkov, kot so embalaža in izrabljene gume, v naravi ne sme biti prav nobenega izgovora. Ločeno zbrano odpadno embalažo lahko v Sloveniji brezplačno oddamo na ekoloških otokih (ponavadi te sestavljajo po trije zabojniki za embalažo, papir in steklo) ter v zbirnih centrih, kadar gre za večje kose (denimo za odpadno embalažo večjih kosov pohištva in podobnega).

Gume v predelavo

Izrabljene gume lahko brezplačno oddamo pri vulkanizerju, ki montira nove gume, ali pa, enako kot embalažo in odpadno električno in elektronsko opremo, v zbirnih centrih komunalnih podjetij. V zbirnih centrih prevzame izrabljene gume in odpadno embalažo družba Slopak, ki nato poskrbi za predajo v nadaljnje procese predelave. Družba Slopak je akcijo Očistimo Slovenijo podprla tudi v letu 2010.

Prostovoljci so v projektu Očistimo Slovenijo 2012 pomemben del dela že opravili, saj so poiskali in preverili lokacije divjih odlagališč ter jih vnesli v elektronski register.

Poleg divjih odlagališč bodo očistili tudi okolice šol, vrtcev, naselij in sprehajalnih poti, nekateri pa bodo opravljali druga splošnokoristna dela. Projekt se letos poleg tega širi na svetovno raven, in sicer v sklop globalne pobude World Cleanup 2012.

Slovenski prostovoljci bodo del večmilijonske množice, ki bo od marca do septembra 2012 v svojih državah izvedla enodnevne prostovoljske čistilne akcije v več kot 80 državah iz celega sveta.

 

Delo v sodelovanju s Slopakom in finančno podporo mehanizma Life evropske komisije avtorsko avtonomno ozavešča bralce o pomenu ločenega zbiranja odpadkov in varovanja okolja. Temu je, poleg aktualnih objav v tiskanem Delu in na spletu, namenjena celotna stran Zeleno Delo.