Izrabljene gume od vulkanizerjev v predelavo

Od jutri zimska oprema za motorna vozila ne bo več obvezna, čas je za letne gume.

Objavljeno
13. marec 2014 18.29
Slopak
Slopak
S 15. marcem se bo končalo obdobje, ko je v Sloveniji za voznike vseh motornih vozil obvezna uporaba zimske opreme. Jeklenemu konjičku je tako treba zamenjati obutev, saj so zimske pnevmatike prilagojene vožnji v razmerah z nizkimi temperaturami in snegom.

Zakon obenem določa, da je zimska oprema obvezna tudi po 15. marcu, če se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali če je vozišče poledenelo, vendar napovedi za prihodnje tedne takšnih razmer ne predvidevajo.

Svojemu jeklenemu konjičku moramo tako zamenjati obutev, saj so letne pnevmatike prilagojene vožnji pri višjih temperaturah in po vročem asfaltu. Poleg zakonskega roka in upoštevanja vremenskih razmer je pomemben dejavnik pri menjavi tudi njihova starost in izrabljenost. Pnevmatike sčasoma postajajo vse trše in dovzetnejše za poškodbe ter s tem manj zanesljive na cesti. Če so naše zimske pnevmatike še uporabne, jih lahko shranimo in uporabimo v naslednji sezoni. V nasprotnem primeru pa izrabljene pnevmatike brezplačno oddamo vulkanizerju ob menjavi gum ali jih odpeljemo v zbirni center komunalnih podjetij. V obeh primerih bodo pnevmatike poslane v predelavo in tako ne bodo pristale v naravi.

Več kot 2000 zbirnih točk

V Sloveniji že četrto leto zapored deluje sistem ravnanja z izrabljenimi gumami, ki ga je družba Slopak vzpostavila z namenom, da zagotovi do okolja prijazno ravnanje z izrabljenimi pnevmatikami. V shemo ravnanja z izrabljenimi gumami je vključenih že več kot 230 proizvajalcev in distributerjev pnevmatik. Skladno z zakonodajo družba Slopak edina v Sloveniji zagotavlja prevzem izrabljenih pnevmatik pri vulkanizerjih in v zbirnih centrih. V Sloveniji lahko občani izrabljene pnevmatike brezplačno oddamo na več kot 2000 zbirnih točkah. Družba Slopak nato zagotovi transport in njihovo predelavo. Predelava izrabljenih pnevmatik je lahko energijska ali snovna, kar pomeni, da pnevmatike uporabimo kot vir energije ali pa iz njih nastane nov izdelek.

Marsikaj lahko nastane

Danes predelane pnevmatike najdemo v različnih izdelkih. Izrabljene pnevmatike tako dobijo novo podobo in sestavljajo otroška igrišča, so del letalskih stez, zaščitnih ograj, preprog, tesnil, vrečk, predpražnikov, umetnih trav ... Poskrbimo, da naše izrabljene pnevmatike ne pristanejo v naravi in jih oddajmo pri vulkanizerju ali v najbližjem zbirnem centru. Tako bodo postale vir surovin za nove izdelke, in ne odpadek, ki obremenjuje in degradira okolje.