Kmetijska ministra Slovenije in Madžarske: Krivce za pomor čebel iščemo skupaj

Slovenski in madžarski minister sta mnenja, da državi odlično sodelujeta. Zakonodajni predlogi v kmetijstvu za 2014-2020.

Objavljeno
05. maj 2011 18.02
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si
Murska Sobota - Madžarski minister za razvoj podeželja in predsedujoči Svetu EU za kmetijstvo in ribištvo Sandor Fazekas ter minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan menita, da državi dobro sodelujeta.

Čeprav je na Madžarskem poginilo manj čebel, se je Fazekas strinjal, da vzroke za pomore ugotovijo skupaj, o rezultatih obvestijo javnost, z ustreznimi sklepi pa preprečijo podobne dogodke.

Židan je madžarskega kolega pohvalil, ker so kmetijski ministri EU na zadnjem srečanju z veliko večino glasov potrdili usmeritve za pripravo zakonodajnih predlogov v kmetijstvu za leto 2014-2020, saj bodo lahko države izvajale novo politiko od leta 2013, spremembe pa bodo postopne.

Fazekas je ob tem dodal, da je bilo sprejetje odredbe o kmetijski politiki najpomembnejša naloga Madžarske, rezultat dveletnega pripravljalnega obdobja pa je, da je bil predlog sprejet z 81-odstotno večino, kar je, glede na to, da so trenja znotraj posameznih skupin, izredno dober rezultat.

O delovanju pri preskrbi verige s hrano je Židan povedal, da skupina, ki sta jo ustanovila z ministrico za gospodarstvo Darjo Radić, usklajuje stališča med partnerji znotraj osnutka obveznega kodeksa. Rezultate mora predstaviti ta mesec, če ne bodo napredovali, kot je potrebno, pa je pripravljen zakonodajni osnutek. Na Madžarskem imajo za to na voljo eno od močnih zakonodajnih rešitev.

Ministra sta govorila tudi o spremembah stališča EU do obnovljivih virov energije, kjer je Slovenija z 886 kvadratnimi metri obdelovalnih površin na prebivalca posebno občutljiva, saj od potrebnega milijona ton žit letno pridela le nekaj več kot polovico.

Seznanila sta se tudi s »tvornim« sodelovanjem narodnega parka Örzseg in krajinskega parka Goričko, ki sta predstavila nove projekte, Židan pa je ob tem dejal, da ga veseli, ker »iz stališča, da se narava ohranja tako, da se ne obdeluje, prihajamo na stališče, da se narava in naravni viri varujejo s takšno rabo, ki varuje naravne vire.«