Konoplja do domovinske pravice

V Sloveniji ravno poteka zbiranje podpisov za zakon, ki bi konoplji, eni najbolj koristnih rastlin, vrnil pravi sloves.

Objavljeno
14. november 2013 16.43
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – V Sloveniji poteka zbiranje podpisov za zakon o legalizaciji konoplje, za pravico do gojenja rastlin za samozdravljenje in za pravico do najema državnih zemljišč za ekološko uporabo. V Gottingenu pa so začeli konopljo protestno saditi kar vsepovsod.

Slovenski konopljin socialni klub (SKSK) je začel zbirati podpise za zakon o legalizaciji konoplje 14. oktobra in jih do zdaj zbral nekaj več kot tisoč. Za obravnavo predloga zakona v državnem zboru mora pobudnik zbrati 5000 podpisov, čas pa ima do 12. decembra. Obrazec je treba podpisati na upravni enoti (ob sredah delajo tudi popoldne), potem pa potrjenega poslati na naslov SKSK (Jaka Bitenc, Kunaverjeva 6, 1117 Ljubljana) ali pa ga osebno predati prostovoljcem SKSK.

Poleg konoplje predlogi SKSK vključujejo tudi samozdravljenje oziroma pravico do odločanja o lastnem telesu in načinu ohranjanja svojega imunskega sistema ter hkrati pravico do gojenja rastlin za te namene pa tudi osnovno bivanje. Zadnji predlog zakona bi dal vsakemu državljanu pravico do brezplačnega najema neobdelanih državnih kmetijskih zemljišč za ekološko uporabo za lastne potrebe pa tudi pravico do vračila dolgov javnim podjetjem s prostovoljnim delom.

V Nemčiji protest

V univerzitetnem mestu Gottingen se je skupina zagovornikov konoplje lotila protesta proti restriktivni politiki tako, da je na javne površine posadila več sto tisoč semen konoplje.

Kot pravijo, je to akcija proti demonizaciji rastline, ki dokazano zdravi več bolezni. Policija sicer neumorno puli sadike, ki so pognale po vsem mestu, pogosto pa med odpadki konča tudi kakšna rastlina, ki je zgolj podobna konoplji.

Široka uporaba

Obstaja sicer na tisoče resnih medicinskih študij, ki dokazujejo zdravilnost konoplje. Po teh študijah pomaga pri osteoporozi, depresiji, slabosti, glavobolu, nespečnosti in neozdravljivih napadih. Nove študije iz ZDA kažejo tudi, da prečiščeno olje konoplje zmanjšuje tumorje, če pa bolnikom z rakom že fizično ne pomaga, vsaj blaži posledice zdravljenja s kemoterapijami.

Konoplja je tudi brez tega ena najbolj uporabnih rastlin. Na njej so tiskali bankovce, delali vrvi, biogorivo za prva vozila, oblačila. Uporabna je tudi v gradbeništvu, najprej kot trpežen izolacijski material, v zadnjem času pa tudi kot nadomestilo železobetonskih konstrukcij.