Ločujmo tudi na pokopališčih

Na pokopališčih imajo zabojnike za sveče in biološke odpadke, manj je posod za pesek.

Objavljeno
08. maj 2014 18.25
Nina Koren, Slopak
Nina Koren, Slopak
Bralca zanima ločevanje odpadkov na pokopališčih, zlasti to, kakšne možnosti ima za ločevanje na pokopališču in kam z odpadnim peskom, ki ga po urejanju grobov ne potrebujemo več. Večina pokopališč nima posebnih zabojnikov za odpadni pesek.

Na ljubljanskih Žalah so znotraj pokopališča na prostore za ločeno zbiranje odpadkov namestili zabojnike za zbiranje dveh vrst najpogostejših odpadkov, razgradljivih odpadkov in odpadnih nagrobnih sveč. Zabojniki za razgradljive odpadke so opremljeni z zeleno nalepko. Vanje je dovoljeno odlagati le rastline, les, papir in druge biorazgradljive odpadke, ne pa sveč, zemlje, peska, steklenic, pločevink, kamnoseških in drugih odpadkov. Zabojniki za odpadne nagrobne sveče so opremljeni z rdečo nalepko. Vanje je dovoljeno odlagati vse vrste sveč, torej plastične in elektronske. Poleg tega je na pokopališču Žale na voljo nekaj velikih zabojnikov za ločeno zbiranje zemlje, peska, robnikov in večjih rastlinskih ostankov. Od preostalih zabojnikov so občutno večji, postavitev pa si lahko natančno ogledate na njihovi spletni strani. Na preostalih pokopališčih, kjer posebnih zabojnikov za take odpadke nimajo, pa se ti zbirajo v razsutem stanju na prostorih tik ob pokopališčih.

V Kranju in okolici imajo na pokopališčih tri vrste zabojnikov. V zabojnik za odpadne sveče odlagamo vse vrste odpadnih sveč. V zabojnik za odpadno cvetje je dovoljeno odlagati ovenelo cvetje in druge biološke odpadke, kot so plevel, trava, listje in podobno. V zabojnik za ostale odpadke pa sodijo umetno cvetje, trakovi, cvetlični lončki, pene ikeban in drugi mešani komunalni odpadki.

Tudi na mariborskih pokopališčih skrbijo za varovanje okolja. Občane pozivajo, naj dosledno upoštevajo navodila in v posamezne zabojnike odlagajo le tiste odpadke, ki jim je zabojnik namenjen. Z odlaganjem odpadkov v napačne zabojnike namreč otežujemo ali celo onemogočamo njihovo predelavo. V zabojnik za biološke odpadke, ki jih lahko kompostiramo, tako odlagamo samo ostanke cvetja in grmovnic, travo in zemljo. Pri tem pazimo, da odstranimo plastične lončke, podstavke ali druge materiale, ki se ne morejo razgraditi v kompost. Sveče odlagamo izključno v zanje namenjene posebne zaboje, saj so zaradi svoje kompleksne sestave zelo zahteven odpadek, za katere zakonodaja zahteva, da jih čim več recikliramo oziroma predelamo. Pozivajo tudi k varčevanju z vodo na pokopališčih in skrbnemu zapiranju pip po uporabi.

V Ajdovščini in Vipavi so na pokopališčih postavljeni zabojniki za ločeno zbiranje odpadnih nagrobnih sveč, biorazgradljivih odpadkov in embalaže. Opremljeni so tudi z nalepkami z navodili za ločevanje. V zabojnik za odpadne sveče odlagamo vse vrste odpadnih sveč, v zabojnik za biorazgradljive odpadke pa cvetje, plevel, listje, pokošeno travo, grmovnice, lončnice (brez loncev), papirnate brisače, papir, papirnate vrečke in robčke. V zabojnik za embalažo sodijo plastične cvetlične posode, plastične vrečke in folije, plastični lončki in kozarci, plastenke pijač, živil in čistil, pločevinke pijač, sestavljena embalaža ter žalni trakovi in gobe iz ikeban.

Načini ločevanja odpadkov na posameznih pokopališčih so med seboj podobni. Običajno se na pokopališčih ločeno zbirajo odpadne nagrobne sveče, biorazgradljivi odpadki, embalaža in mešani komunalni odpadki. Na voljo imamo torej dovolj možnosti, da skrbno ločujemo tudi odpadke, ki nastanejo pri urejanju grobov. Si pa velja pogledati vrste zabojnikov in njihove oznake na posameznem pokopališču, da bo naš odpadek končal v ustreznem zabojniku. Če smo pri kateri vrsti odpadka v dilemi oziroma ne najdemo prave informacije, pa se obrnimo neposredno na upravljavca pokopališča. Ta nam bo znal najbolje svetovati in pomagati pri skrbi za tamkajšnje okolje.