Nafta v Mehiškem zalivu še grozi

Od iztekanja nafte v Mehiškem zalivu je minilo dve leti, okolje pa je še ogroženo.

Objavljeno
21. april 2012 19.45
B. T., gospodarstvo
B. T., gospodarstvo

New Orleans − Dve leti je minilo te dni od začetka katastrofe v Mehiškem zalivu, ko je iz vrtine British Petroleum (BP) začela iztekati nafta. Takrat je umrlo 11 delavcev, nafta pa je onesnažila ogromne površine morja in obale, kar še danes ogroža ekosisteme in skupnosti, ki so živele od ribolova, lova na rakce in tudi turizma.

Zdaj na to, da nafta še vedno ogroža življenje v morju in na kopnem opozarjajo znani glasbeniki, podporniki in domačini. Kljub temu nista niti BP niti ameriška administracija naredila ustreznih korakov za zaščito in obnovo tega dragocenega naravnega vira. Po poročilih profesionalnih ribičev so posledice razlitja dolgoročne in zelo hude. Veliko je primerov rakcev brez oči, tako na odprtem morju, pa tudi na obalah Alabame in Mississippija. Našli so tudi rakovice brez oči, z mehkimi namesto trdnimi oklepi in brez klešč.

Poleg tega ugotavljajo, da delfini umirajo bolj množično kot kdaj koli prej. V preteklih dveh letih se je nenavadno veliko delfinov pognalo na obale Louisiane, Alabame, Mississippija in zahodne Floride. Čeprav je pri delfinih znano, da množično umirajo zaradi brevetoksinov, ki jih tvorijo školjke, in bolezni, je umiranje v preteklih dveh letih največje tako po obsegu kot trajanju. To je seveda le vrh živali, ki jih je doseglo onesnaženje z nafto.

Škoda še ni plačana

Čeprav je BP dosegel dogovor s prebivalci zaliva za poravnavo zasebne škode, po katerem bi moral plačati 7,8 milijard dolarjev, še vedno ni povsem jasno, kaj in kako se bo zgodilo. Še vedno je namreč veliko sivih lis. Če nekateri izračuni še držijo, bodo odvetniki od te vsote dobili 600 milijonov dolarjev. Priti pa mora še račun zaradi kršitev zakonov o čisti vodi in onesnaženju z nafto, ki ga bo izdala ameriška administracija in bo znašal med 4,5 in 17,63 milijard dolarjev.