Pomladna prevetritev garderobnih omar

Vsakdo ima vsaj nekaj kosov oblačil preveč, ni pa nujno, da končajo v smeteh. Obešalnike lahko odnesete v čistilnico.

Objavljeno
28. februar 2014 15.33
Slopak
Slopak
Sezonsko menjavanje garderobe, spremembe konfekcijskih številk, sledenje modnim smernicam – kar koli že je vzrok, mnogo nas ima doma preveč oblačil. Ta lahko sami prenovimo, predamo v predelavo ali, če so še uporabna, podarimo.

Naše omare so lahko pravo odlagališče nerabljenih stvari in predmetov ter kraj kopičenja nošenih in premajhnih oblačil ali tistih, ki smo se jih pač naveličali. Nakit, obešalnike, stara korekcijska očala ali tekaške copate lahko pošljemo v reciklažni krog ali podarimo. Če pa imamo v sebi nekaj kreativne žilice, lahko iz odvečnih oblačil ustvarimo kaj novega.

Večino je mogoče predelati

Vzemimo si čas in preglejmo, kaj se skriva v naših omarah. Tako bomo ugotovili, ali je v njih res samo to, kar potrebujemo in uporabljamo. Kose, ki nam ne pridejo več prav in so še v dobrem stanju, lahko podarimo dobrodelnim organizacijam ali neposredno ljudem, o katerih vemo, da jim bodo prišli prav.

Dobra novica je, da je več kot 90 odstotkov oblačil, ki bi jih sicer zavrgli, mogoče reciklirati. Čeprav je kos oblačila morda poškodovan, je še vedno uporaben. Iz rabljenega tekstila lahko tako izdelamo marsikaj uporabnega. Z nekaj časa in navdiha lahko na primer ustvarimo broško in različne vrste nakita, šal, predelamo staro majico ali pa izdelamo dekoracijo za svoj dom (zastavice, pregrinjalo in podobno).

V omarah pogosto najdemo tudi obešalnike, še posebno če oblačila nosimo v čistilnico. Tam na leto porabijo toliko obešalnikov, kot vsebuje 60.000 vozil jekla, zato nam bodo še kako hvaležni, če jih bomo v čistilnico prinesli skupaj z oblačili.

Obešalnikov, lesenih in plastičnih, pa nikar ne vrzimo med odpadke, temveč jih odnesimo v zbirni center, kjer bodo pravilno poskrbeli zanje.

Nove copate ali steze

Kaj pa čevlji? Te prerastemo, jih z nošenjem uničimo ali pa nam preprosto niso več všeč. Na svetu je kar nekaj podjetij, ki čevlje spremenijo v kaj uporabnega. Nike ima v Belgiji tovarno predelave športnih copat. Od leta 1990 so v njej in v Združenih državah Amerike reciklirali več kot 25 milijonov copat. Ti so končali na športnih površinah, kot novi podplati, podlaga atletskih stez, košarkarskih ali teniških igrišč ali gumijaste zapestnice.

Steze, umetna trava in podplati čevljev so velikokrat narejeni tudi iz odpadnih pnevmatik, katerih dele najdemo tudi v preprogah, pasovih, tesnilih, medicinskih pripomočkih. Tudi odpadne pnevmatike so nekaj, kar lahko najdemo v marsikaterem domu. Če jih nimamo namena uporabiti kot gugalnice, jih lahko brezplačno oddamo pri vulkanizerjih ali v zbirnih centrih, kjer bodo v novi obliki uporabne za druge namene. Življenjski cikel materiala se bo tako bistveno podaljšal. Ne dovolimo torej, da uporabne surovine ali izdelki, ki so za nas odpadni, ležijo po naših omarah. Pustimo, da jih lahko uporabijo še drugi ali se v drugačni obliki vrnejo v naše okolje. Vsak recikliran izdelek porabi manj energije in novih surovin pri pretvorbi v novega. To je lahko naš prispevek k čistejšemu okolju.