Prednost obnovljivim virom

Strategija EU bo usmerjena k inovacijam, ki bodo pripomogle k trajnostnemu gospodarstvu.

Objavljeno
14. februar 2012 09.40
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Evropska komisija je sprejela strategijo za preusmeritev evropskega gospodarstva k večji in bolj trajnostni uporabi obnovljivih virov. Vsak evro, naložen v raziskave in inovacije na področju biogospodarstva, naj bi do leta 2050 prinesel deset evrov dodane vrednosti.

Ker se bo svetovno prebivalstvo do leta 2050 približalo devetim milijardam in so naravni viri že skoraj povsem izčrpani, potrebuje Evropa obnovljive biološke vire. Cilj strategije in akcijskega načrta »Inovacije za trajnostno rast: biogospodarstvo za Evropo« je zato bolj inovativno gospodarstvo z manj emisijami, ki bi zadostilo potrebam po trajnostnem kmetijstvu in ribištvu, varnosti hrane in trajnostni uporabi obnovljivih bioloških virov za industrijske namene ter hkrati zagotavljalo biotsko raznovrstnost in varstvo okolja.

»Evropa mora preiti h gospodarstvu, ki ne bo odvisno od fosilnih goriv. Večja uporaba obnovljivih virov ni več samo možnost, ampak postaja nujnost. Pospeševati moramo prehod iz družbe, ki temelji na fosilnih gorivih, v družbo, ki temelji na bioproizvodih, pri čemer so glavne gonilne sile raziskave in inovacije. To bo koristilo našemu okolju, zanesljivosti preskrbe s hrano in energijo ter konkurenčnosti Evrope za prihodnost,« je povedala komisarka za raziskave, inovacije in znanost Máire Geoghegan-Quinn.

Odstranjevanje živilskih odpadkov na primer evropskega davkoplačevalca stane od 55 do 90 evrov na tono in proizvede 170 milijonov ton ogljikovega dioksida. Te odpadke bi bilo mogoče pretvoriti v bioenergijo ali druge bioproizvode ter tako ustvariti delovna mesta in povečati rast.

Ker so v ospredju strategije raziskave in inovacije, bo ta državam članicam EU prvič predstavljena na Svetu za konkurenčnost 21. februarja. Strategijo medtem že izvajajo Danska, Finska, Nemčija, Irska in Nizozemska, podobne pa imajo ali pripravljajo Kanada, Kitajska, Južna Afrika in ZDA.