Prva javna razsvetljava na zahtevo

Pešci s pritiskom na stikalo povečajo moč javne razsvetljave, v Nemčiji pokličejo kar po telefonu, gre pa za varčevanje z energijo.

Objavljeno
17. oktober 2013 20.05
Ulična razsvetljava na zahtevo,16.10.2013, Slovenske Konjice
Urban Červek, Dunaj
Urban Červek, Dunaj
Slovenske Konjice – Slovenski proizvajalec cestne razsvetljave Grah Lighting je cesto v Škalcah pri Slovenskih Konjicah opremil s svetilkami javne razsvetljave, ki se prilagajajo razmeram v prometu. Pešci lahko namreč sami povečajo osvetlitev ceste.

Pešci s pritiskom na stikalo na drogu javne razsvetljave povečajo osvetlitev ceste, ki sicer deluje, vendar s polovično močjo. Svetilke s tehnologijo LED ob aktivaciji 15 minut svetijo s polno močjo, nato pa se vrnejo na prvotno, polovično moč delovanja in s tem prihranijo električno energijo ter zmanjšajo svetlobno onesnaževanje okolja.

Novih 14 svetilk z vgrajenim sistemom razsvetljava na zahtevo so postavili v Škalcah pri Slovenskih Konjicah, kjer deluje tudi podjetje Grah Lighting. Vrednost projekta znaša 12.000 evrov, investitorja pa sta občina in krajevna skupnost Slovenske Konjice.

Loči med pešci in avtomobili

Za dodatno varnost pešcev je sistem opremljen s selektivno senzorsko tehnologijo, ki ločuje med vozili in pešci, ki se približujejo, in dvigne raven osvetlitve na sto odstotkov kot pri ročni aktivaciji. Celoten sistem vodi osrednja procesna enota, ki ima možnost komunikacije z zunanjim svetom s povezavo GSM/GPRS in omogoča nastavitve svetilnosti, postopnost prižiganja in aktivacijo z detektorjem ali drugo napravo.

Znižanje stroškov

»Adaptivno javno razsvetljavo smo namestili na priljubljeni sprehajalni poti, ki jo uporabljajo prebivalci Slovenskih Konjic in vodi v vinorodno območje Škalce. Sprehajalcem smo omogočili, da si sami izberejo nivo osvetljenosti in hkrati omogočili samodejno prilagajanje trenutnim prometnim razmeram s selektivno senzorsko tehnologijo (ločevanje različnih udeležencev v prometu),« je povedal Andraž Mlaker z oddelka za okolje, prostor in promet občine Slovenske Konjice. Projekta so se lotili, da bi še dodatno znižali stroške obratovanja javne razsvetljave na najnižjo možno raven, a brez zmanjšanja prometne varnosti. In kako so novost sprejeli domačini? »Uporabniki so tehnologijo zelo pozitivno sprejeli in hitro osvojili. Novi način osvetlitve daje našim občanom možnost vplivanja na delovanje javne infrastrukture z zagotavljanjem ustreznih varnostnih zahtev,« je odgovoril Mlaker.

Slovenska inovativnost

Jasna Krajnc iz podjetja Grah Lightning je povedala, da so sistem zasnovali samostojno, brez zgledov v tujini, ne vedo niti za kakšen podoben primer javne razsvetljave na zahtevo. Zatrdila je, da so upoštevali vse zahtevane standarde osvetljenosti javne površine. Za zdaj gre za edinstven demonstracijski projekt, saj v prihodnosti ne načrtujejo novih. Vendar pa lahko takšen sistem na zahtevo naročnika kadarkoli pripravijo in izvedejo.

»S tem projektom, ki je v celoti plod znanja slovenskih podjetij, je postavljen nov primer dobre prakse na področju urejanja javne razsvetljave z upoštevanjem najnovejših smernic tehnološkega razvoja in je dokaz inovativnosti lokalnega in širšega slovenskega okolja,« še pravijo v podjetju Grah Lightning.

V Nemčiji do osvetlitve s telefonom

Nekoliko drugače so se razsvetljave na zahtevo lotili v vasi Dörentrup v osrednji Nemčiji. Leta 2009 so zaradi pomanjkanja denarja začeli ugašati javno razsvetljavo med 23. uro zvečer in šesto zjutraj. Odločitev občinskega sveta je naletela na veliko nezadovoljstvo, saj so se domačini ponoči v trdi temi težko znašli, piše v članku revije Time. Eden od vaščanov Dieter Grote je nato dobil idejo, da bi si domačini sami osvetlili cesto, ko bi to potrebovali. Grote se je nato povezal s podjetjem Lemgo, ki upravlja javno razsvetljavo, to pa je nato razvilo sistem Dial4Light. Domačini se morajo registrirati v sistem na spletu in vpisati svojo telefonsko številko. Nato le pokličejo številko sistema Dial4Light in vtipkajo številko ceste, ki jo hočejo osvetliti, in v nekaj trenutkih se za 15 minut prižgejo svetilke. Ker je bil poskusni projekt uspešen, so sistem nato razširili na vso vas z 9000 prebivalci.