Ravnanje s papirjem pri nas je treba popraviti

V Nemčiji so postopki zbiranja in predelave papirja že dobro izdelani in preverjeni, v Sloveniji slabše.

Objavljeno
06. marec 2014 12.32
Ljubljana 11. 3. 2011, dinos, star papir foto: Tomi Lombar
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana – »Kako izboljšati postopek predelave papirja v srednji Evropi,« se glasi vodilo projekta EcoPaperLoop, v katerem sodelujeta Inštitut za celulozo in papir ter Naravoslovnotehniška fakulteta. Pri nas predelava ni najboljša.

Papir je potrošna surovina, ki se ne uporablja zgolj na mestu ali v državi nastanka, ampak precej širše. Poraba papirja ter ravnanje z odpadnim papirjem in izdelki pa se v posameznih državah in regijah precej razlikujeta. Sheme (ločenega) zbiranja in postopki recikliranja so ponekod že dobro izdelani (Nemčija, Italija), drugje slabše (Slovenija) ali pa sploh ne (Madžarska, Poljska).

Na Inštitutu za celulozo in papir pravijo, da bo za dosego ciljev projekta nujno spodbujati in pospeševati ekološko oblikovanje papirja in papirnih izdelkov z uporabo do okolja prijaznih surovin in postopkov. Izdelek bo papir, primeren za predelavo, z dolgo življenjsko dobo in pozitivnim vplivom na okolje, saj bo uporabljenih bistveno manj svežih vlaken iz lesa, potrošnja energije in kemikalij bo manjša, zmanjšala se bo poraba sveže vode, odlagališča odpadkov pa bodo razbremenjena.

Trajnosta strategija predelave papirja

Hkrati bo vpeljan sistem ločenega zbiranja papirnih odpadkov in embalaže, s pomočjo katerega bomo ločevali izdelke, ki so primerni za recikliranje. »Razvili bomo enotno testno metodo vrednotenja reciklabilnosti tiskovnih papirjev in embalaže. Metoda bo v sklopu projekta tudi ovrednotena in standardizirana. S pridobljenih znanjem in ugotovitvami bomo v sklopu seminarjev, delavnic in z objavami seznanjali tehnični sektor, industrijo in širšo javnost o vseh vidikih recikliranja,« pravijo na inštitutu.

Med pomembnejše rezultate projekta spadajo priprava strajnostne strategije predelave papirja v regiji, enotna standardna metoda za oceno reciklabilnosti različnih vrst odpadnega papirja, enoten koncept ločenega zbiranja, uvedba tehnologij predelave, ocena življenjskega kroga za do okolja prijaznega oblikovanja izdelkov in računalniška baza podatkov. V sklopu projekta bodo ovrednotili reciklabilnost najmanj 60 vzorcev tiskovnih papirjev in 120 vzorcev embalažnih izdelkov, ki so reprezentativni in jih proizvajajo oziroma uporabljajo v Sloveniji.

Evropska direktiva ni povsod upoštevana

Po direktivi o odpadkih morajo države EU uveljaviti ločeno zbiranje papirja. Vendar direktive ponekod še vedno ne upoštevajo v celoti ali pa sploh ne. Tudi direktiva o odpadni embalaži predvideva ekološko dizajniranje papirja in papirnih izdelkov, vendar je v marsičem nejasna in se zato marsikje še ne upošteva.

Projekt iz programa »Central Europe« sofinancira Evropski regionalni razvojni sklad (ERDF), v njem pa sodelujejo partnerji iz Italije, Nemčije, Poljske, Madžarske in Slovenije. Projekt bo trajal od 1. septembra 2012 do 31. decembra letos. Celoten proračun znaša 2.271.176 evrov, od česar morajo posamezni partnerji zagotoviti 15 odstotkov lastnih sredstev.