Sindikat kmetov od Židana zahteva, da prekliče prepovedi za zaščito čebel

V sindikatu pravijo, da stroka še ni dokazala povezave med spornim semenom koruze in pomori.

Objavljeno
04. maj 2011 23.09
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana – Sindikat kmetov Slovenije je v javnem pismu včeraj pozval ministra za kmetijstvo Dejana Židana k preklicu prejšnji teden sprejete odredbe, s katero je prepovedana uporaba semenske koruze, dodelane s fitofarmacevtskimi sredstvi poncho z aktivno snovjo klotianidin in cruiser z aktivno snovjo tiametoksam, osumljenih kot povzročitelje množičnih pomorov čebel v Pomurju.

Ker stroka še ni dokazala povezave med spornim semenom in pomori, pravijo v sindikatu. »Uporabniki semena koruze in oljne ogrščice, ki so dodelana s sredstvi na podlagi aktivnih snovi tiametoksam, klotianidin in imidakloprid, ne smejo sejati, saj predstavlja potencialno nevarnost za okolje, še zlasti za čebele. Doslej ni bilo še nikjer ugotovljeno in dokazano, da so semena koruze, dodelana z aktivnimi snovmi, vzrok za padec oziroma pomor čebel. Posledično bi lahko pričakovali manj čebel tudi na drugih območjih Slovenije, ne samo v Pomurju,« so zapisali v pismu, ki ga je podpisal predsednik sindikata kmetov Roman Žveglič.

Vzrok za pomore drugje

Med drugim navajajo, da so tudi na Gorenjskem, v Prlekiji, Apaški dolini, na Ptujskem polju in Krškem polju njive koruze in oljne ogrščice, »pa ni nobenih zapleti, kaj šele pomorov čebel«. Zato so prepričani, da je vzrok za pomor čebel nekje drugje, in pozivajo strokovnjake, naj se resno lotijo odkrivanja vzrokov za množičen pomor čebel v Pomurju.

Menijo, da je odredba sprejeta neutemeljeno in nestrokovno ter le v škodo kmetov. »Polja bi morala biti že posajena s koruzo oziroma bi morali koruzo sejati te dni, semenarne pa nimajo in nam ne morejo zagotoviti nadomestnega semena, posledično tako sploh ne bomo mogli sejati koruze, ki je glavna energijska krmna sestavina v prehranskem obroku naših domačih živali.« Od ministra zahtevajo, naj kot izdajatelj odredbe takoj sprejme preklic tretjega odstavka odredbe, dokler ne bodo strokovnjaki ugotovili in dokazali povezave med aktivnimi snovmi na semenu koruze in pomori čebel.

Minister ne namerava umakniti uredb

Minister Židan jim odgovarja, da bo ministrstvo pri svojih ukrepih za varovanje okolja in zaščito čebel upoštevalo tako mnenje stroke kot dobre prakse v tujini in da ne namerava umakniti odredb. Ukrepanje je določevalo previdnostno načelo, saj, kot je dejal, na podlagi strokovnih ugotovitev vedo, »da so čebele umirale zaradi subkroničnih odmerkov zastrupitve s strupom, ki je znan«. Zdaj čakajo še na jasen odgovor stroke, »kakšna je bila pot, po kateri je strup prišel v čebele in jih moril«.

»Država ima pravico, da aktivira previdnostno načelo, in to smo naredili. Tudi zato smo že ob prepovedi uporabe tega semena sprejeli protokol, ki omogoča, da tisti, ki so ga legalno kupili, ko je bilo to še dovoljeno, in so imeli s tem stroške, zdaj to seme shranijo skupaj z računom in ga prijavijo kmetijski svetovalni službi. To bo potem podlaga za ukrep refundacije, ki ga bomo pripravili,« je dodal minister.