Suša in pomanjkanje padavin klestita kmetijske pridelke

Največ škode je nastalo v Prekmurju, vzhodni Sloveniji in na Obali.

Objavljeno
02. avgust 2013 14.32
vidic suša
J. S. S., Delo.si/STA
J. S. S., Delo.si/STA
Ljubljana - Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan bo zaradi posledic na pridelkih, ki so posledica pomanjkanja padavin in visokih temperatur obiskal Prekmurje.

Prejšnji teden je bila narejena prva ocena škode, pomanjkanje padavin in visoke temperature pa so poleg Prekmurja najbolj prizadeli še vzhodno Slovenijo in Obalo. Kot je dejala sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Tanja Strniša, bo škoda na koruzi več kot 50-odstotna, ponekod pa še večja, na travinju pa 30-odstotna.

»O končni škodi še ni mogoče govoriti, je pa to že četrta hujša suša v zadnjih desetih letih,« je dejala Strniševa in dodala, da je prilagajanje podnebnim spremembam ključni izziv za kmetijstvo v prihodnjih letih.

Za namakanje, ki je prvi ukrep proti suši, so na ministrstvu v shemi za programsko obdobje 2007-2013 namenili skupno 12 milijonov evrov, ki pa še niso vsa počrpana. »Leta 2010 je bilo odobrenih 3,4 milijona evrov in potem od tega izplačanih 2,6 milijona evrov, ostala sredstva še niso počrpana. Lani je bil izveden razpis za 10 milijonov evrov, vloge se še obdelujejo, odločbe pa naj bi bile izdane v mesecu dni,« je pojasnila Strniševa.

Z že izvedenimi projekti so med drugim obnovili dva velika namakalna sistema na področju Ormoža in Velike Nedelje ter Gorišnice, ki skupno pokrivata 526 hektarjev.

V prihodnji shemi do leta 2020 je za namakalne sisteme predvidenih 24 milijonov evrov sredstev. Na ministrstvu si prizadevajo za poenostavitev postopkov prijave in pridobitev sredstev, je še poudarila državna sekretarka in dodala, da so lani na ministrstvu ustanovili tudi posebno medresorsko skupino, ki bo spodbujala aktivnosti na terenu.

Škoda, ki jo je povzročila lanska suša, je bila ocenjena na 56 milijonov evrov, vlada pa je za odpravo njenih posledic namenila 5,6 milijona evrov. Manjši kmetje naj bi sredstva prejeli v kratkem, je pojasnila državna sekretarka, večji kmetje in kmetijska podjetja pa bodo morala počakati na izplačilo, saj mora soglasje zanj dati še Evropska komisija.

Dušica Majer s Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je izpostavila ukrepe, s katerimi lahko kmetje omilijo posledice suše, med njimi je na prvem mestu namakanje. Poleg koruze in travinja, ki jih je močno prizadelo pomanjkanje padavin in visoke temperature, se posledice kažejo tudi že v vinogradih in sadovnjakih.

»V vinogradih, predvsem v Podravju in slovenski Istri, se tudi že kažejo posledice suše, zato kmetom svetujemo redčenje grozdov, enako velja za pridelke v sadovnjaku,« je dejala Majerjeva.