Svetila iz Slovenije uspešna na mnogih trgih

Uspešnim proizvajalcem industrijskih svetil se že šest let pridružuje tudi Hella Saturnus, sicer specialistka za avtomobilske luči.

Objavljeno
30. januar 2014 18.42
Ljubljana, proizvodnja svetil
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Helli Saturnus razvoj visokokakovostnih, varčnih in do uporabnikov prijaznih rešitev pri industrijski razsvetljavi omogočajo 20-letne izkušnje s tehnologijo LED v avtomobilski industriji. Neavtomobilska razsvetljava bo po načrtih do leta 2020 prinesla dodatnih 40 milijonov evrov.

Skupne značilnosti programa LED so modularna zasnova, dolga življenjska doba (približno 50.000 ur) pa tudi prihranki pri vzdrževalnih stroških in stroških za elektriko. Edina večja težava svetil LED, ki v nasprotju z varčnimi sijalkami ne vsebujejo strupenih snovi, je bila dolgo neugodna barva svetlobe, kar pa se tudi popravlja.

Hellina nova industrijska svetila, primerna za visoke industrijske, logistične in prodajne prostore, so prilagodljiva, saj jih je mogoče poljubno razmestiti na aluminijastih nosilcih, ki ostajajo enaki dlje od življenjske dobe svetilnih modulov. Te namreč razvijajo še naprej. Najpomembnejši elementi vsakega svetila so kakovostna optika, elektronika in diode LED. »Hella ima kot eden vodilnih svetovnih proizvajalcev svetlobne opreme že več kot 20-letne izkušnje s tehnologijo LED. Patentirana optika svetlobo modulov precizno usmerja, zato neizogibno izgubo svetlobe zmanjšuje na najmanjšo možno mero, hkrati pa preprečuje bleščanje, ki je pri svetilih LED pogosto,« zagotavljajo v Helli, ki ponuja tudi svetila za prostore z višjo vlago, prahom ali drugimi izpusti.

Do 80-odstotni prihranki

Industrijska svetila IL2 PLUS tako prinašajo do 80-odstotne prihranke, po 50.000 urah delovanja pa še vedno dosegajo 70-odstotno stopnjo svetlobnega toka. Moduli zaradi svoje nadpovprečne življenjske dobe skoraj ne potrebujejo vzdrževanja in jih je le redko treba zamenjati, kljub temu pa je priklop preprost in ne zahteva tehnično usposobljenega kadra. Povrnitev vložka v industrijsko razsvetljavo LED je odvisna od tehnologije razsvetljave v uporabi. Starejša ko je razsvetljava, krajša je povračilna doba, v povprečju pa se naložba povrne v dveh do štirih letih.

Nevtralna bela svetloba

Kot pravijo v Helli, njihova notranja in industrijska svetila LED oddajajo nevtralno belo svetlobo, s tem pa optimizirajo razmerje med ekonomičnostjo (porabo električne energije) in primerno močjo svetlobe za osvetlitev površin in učinkovitost zaposlenih. »Posamezen modul industrijske razsvetljave IL2 PLUS vsebuje 200 točkovnih izvorov svetlobe, kar pomeni, da so svetilke do oči prijazne. Poleg tega imajo tudi certifikat fotobiološke varnosti, ki še dodatno zagotavlja odsotnost toplotnega in fotokemičnega tveganja za oči,« zagotavljajo v Helli. »Tehnologija LED je presegla svetlobne izkoristke tudi najbolj varčnih svetil,« še dodajajo v Helli Saturnus.

Hella Saturnus ob tem ponuja vso potrebno podporo in strokovno močan razvojni tim, ki kupcu pomaga pri strokovnih vprašanjih in poskrbi za izvedbo celotnega procesa od ponudbe in svetovanja do montaže, še pravijo v ljubljanskem podjetju. Izpeljali so že več projektov v javnem in zasebnem sektorju, pri čemer poudarjajo prenovo garažne hiše poslovne stavbe AMZS, zunanjo razsvetljavo in skladiščne objekte ljubljanske Intereurope, zunanjo razsvetljavo Adrie Mobila ter letališko razsvetljavo za letališče Reka – Krk.

Hella Saturnus Slovenija je del mednarodnega koncerna Hella in eden največjih slovenskih izvoznikov. Osnovna dejavnost podjetja sta razvoj in proizvodnja svetlobne opreme za avtomobile. Leta 2012 smo poleg dveh obstoječih kompetenčnih centrov za dodatne žaromete in program izdelkov za športne avtomobile pridobili še nominacijo za tretjega – kompetenčni center za enofunkcijske svetilke. V Helli Saturnus Slovenija imajo 1800 zaposlenih.