TEŠ je že v hudih likvidnostnih težavah

Alstom grozi, da bo konec meseca odšel z gradbišča, če ne bo dobil plačila.

Objavljeno
16. oktober 2012 23.03
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana – Peti novelirani investicijski program za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj predvideva ceno projekta 1,3 milijarde evrov, vlada pa ga je dobila 19. septembra. Od takrat ga še ni ocenila, to pa je osnova za pogodbo z Evropsko investicijsko banko (EIB).

»Termoelektrarna Šoštanj še ni začela črpati 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke, saj je za začetek črpanja denarja treba najprej podpisati pogodbo o načinu in pogojih zavarovanja poroštva Republike Slovenije in pogodbo o ureditvi razmerij v zvezi z izvedbo projekta TEŠ6 ter poroštveno pogodbo med Slovenijo oziroma vlado in Evropsko investicijsko banko, sprejeti zakon o ratifikaciji poroštvene pogodbe z EIB v državnem zboru ter izvesti opravila za dokončno črpanje rezerviranih sredstev na EIB in Evropski banki za obnovo in razvoj,« pravijo v TEŠ.

Zakon o poroštvu za 440 milijonov evrov posojila EIB je državni zbor sprejel na julijski seji in s tem vsaj delno omilil bojazni izvajalcev del, Alstoma, ki je dobavitelj glavne tehnološke opreme in bank, da poroštva ne bo.

Do poroštva še ta mesec?

V TEŠ dodajajo, da bi bilo dobro, če bi bili vsi ti postopki opravljeni še ta mesec. »Tako bi bil zagotovljen vsaj eden od ključnih pogojev, da bi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) lahko odločala o morebitni predčasni sprostitvi črpanja preostalega dela posojila, še pred formalno predložitvijo veljavnega poroštva,« pojasnjujejo.

Skupaj bi si TEŠ od EIB in EBRD izposodil 750 milijonov evrov, od tega 550 od prve banke. Do zdaj so počrpali dobrih 180 milijonov evrov posojil.

»Pristojnim ministrstvom (za finance ter infrastrukturo in promet) smo poslali vsa gradiva in pojasnila skupaj s petim noveliranim investicijskim programom, ki je bil pogoj, da se podpišeta pogodbi med Slovenijo in TEŠ. Po naših informacijah sta obe pogodbi na operativni ravni v končnem usklajevanju ali pa sta že usklajeni in čakata le še na dokončno potrditev in podpis,« domnevajo v TEŠ.

Dela se izvajajo, dolgovi se povečujejo

Na gradbišču TEŠ6 je zdaj še 600 delavcev. Vse stavbe rastejo, oprema prihaja. V TEŠ pravijo, da dela še potekajo po terminskem načrtu in končni rok gradnje ni ogrožen, razen v primeru, ko bi se finančna konstrukcija projekta podrla. Z drugimi besedami, če poroštvena pogodba Slovenije z EIB ne bo zapisana v zakonu in ratificirana v državnem zboru v doglednem času.

V TEŠ priznavajo, da so zaradi dolgega odločanja vlade že v precej velikih likvidnostnih težavah. »Do tega trenutka TEŠ dolguje izvajalcem že več kot 165 milijonov evrov. Te zaostanke v plačilih bo treba poravnati do konca oktobra. Komercialne banke, z njimi tudi EIB in EBRD, bodo 30. novembra letos odstopile od financiranja projekta, če ne bomo predložili ratificirane mednarodne pogodbe med Republiko Slovenijo in EIB. Po tem datumu bomo morali vrniti tudi že počrpan denar EIB v višini sto milijonov evrov in EBRD v višini 82,5 milijona evrov,« opozarjajo v TEŠ.

Plačana več kot polovica

V projekt TEŠ6 so do danes vložili 691,2 milijona evrov brez davka, to je dobra polovica cene celotnega projekta. Konec oktobra zapade v plačilo še račun Alstoma za 156 milijonov evrov (z davkom). Skupaj je v računih že skoraj milijarda evrov, ne nazadnje je tudi glavna tehnološka oprema v Alstomovih obratih že v preizkušanju.