Uredimo svoj ekološki otok na pikniku

Zabave na prostem s seboj prinesejo veliko odpadkov. Poskrbimo za ločevanje tudi ob druženju v naravi.

Objavljeno
12. junij 2014 19.40
Nedelov piknik Volčji potok 7.7. 2013
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Zakorakali smo v toplejše dni, ki ponujajo odlične priložnosti za piknike in druženje v naravi. Pri tem zaradi praktičnosti ponavadi posežemo po posodi in priboru za enkratno uporabo, ki se ne more razbiti, je lahek, priročen za prenašanje in ga ni treba pomivati. Izberemo lahko tudi takšnega, ki manj obremenjuje okolje.

Namesto plastičnih vilic in nožev so na trgu tudi takšni, ki so izdelani iz koruznega škroba. Ti so biorazgradljivi in se jih lahko z industrijskim kompostiranjem predela v kompost. Na koncu piknika pa se seveda pojavi vprašanje – kam z nastalimi odpadki?

Vreče za odpadke ustrezno označimo

V naravi ni vsepovsod ekoloških otokov, zato je najbolje urediti svoj ekološki otok. Na izbranem prostoru namestimo vreče za odpadke, ki jih za lažjo razpoznavnost lahko tudi ustrezno označimo. Tako bodo vsi udeleženci piknika vedeli, kam naj kaj odvržejo. Namestimo vreče za embalažo, za biorazgradljive odpadke in preostanek odpadkov ter po potrebi še za steklo in papir. Odvisno seveda od vrste odpadkov, ki bodo med piknikom nastali. Po končanem pikniku vreče odpeljemo na ekološki otok in jih damo v ustrezne zabojnike.

V vrečo za embalažo spadajo uporabljeni plastični kozarci, plastični krožniki, ovojna folija, aluminijasta folija, pločevinke, konzerve, plastenke, plastične vrečke in kartonska embalaža za tekoča živila. Embalažo iztočimo in stisnemo oziroma razstavimo. V vrečo za embalažo pa ne spadajo plastični noži, vilice in slamice, ki jih pravilno odložimo med preostanek odpadkov.

Pozorno ločimo papirnate krožnike

Steklena embalaža (steklenice, kozarci za vložena živila ...) spada v vrečo za steklo, papir in karton pa v vrečo za papir. Bodimo pozorni, da v vrečo za papir odvržemo le tiste papirnate krožnike in druge izdelke, ki niso prepojeni z maščobo ali tekočinami.

Ne pozabimo na ločeno zbiranje biorazgradljivih odpadkov. Ti nikakor ne spadajo med embalažo, prav tako ne med preostanek odpadkov. Z ločenim zbiranjem biorazgradljivih odpadkov omogočimo njihovo nadaljnjo predelavo – iz njih se izdeluje kompost, ki ga lahko ponovno uporabimo. V vrečo za biorazgradljive odpadke spadajo zelenjavni in sadni odpadki, papirnati robčki, papirnate brisačke in papirnate vrečke ter izdelki iz biorazgradljive plastike.

Poskrbimo, da bodo naši pikniki do narave prijazni, ter pravilno ločimo odpadke in pustimo prostor za piknik za seboj čist.