Z mladimi do odgovornejšega ravnanja z okoljem

Anton Komat: Ekologija je veda o delovanju ekosistemov na planetu Zemlji, ekonomija pa veda o gospodarjenju v tem domu.

Objavljeno
16. maj 2013 20.01
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Kranj – Z EKOpiknikom se je tudi uradno končal tretji krog kampanje Pozor(!)ni na okolje, ki je povezala 23 srednjih šol v tekmovanje za zmanjšanje količine odpadkov. V Sloveniji ločeno zberemo 40 odstotkov proizvedenih odpadkov, zato je dela še veliko.


Pobudnik kampanje, ki pod svojim okriljem združuje 36 partnerskih organizacij iz vse Slovenije, tudi ministrstvo za kmetijstvo in okolje, je družba Goodyear Dunlop Sava Tires. Dijaki šol iz Gorenjske so tako kot zadnji dve leti še naprej tekmovali v ločenem zbiranju odpadkov, osrednja aktivnost na novo pridruženih šol iz drugih slovenskih regij pa je bilo tekmovanje v zmanjševanju količine odpadkov na šoli. Vse to je spremljala še vzporedna dejavnost vseh sodelujočih dijakov ekofrendov, ki so kreativno, inovativno in vsebinsko urejali ekokotičke z različnimi okoljevarstvenimi temami.

Najboljše rezultate je v okviru tekmovanja v ločevanju odpadkov dosegla Gimnazija Jesenice, Gimnazija Ormož je najbolj učinkovito izvajala načrt za zmanjševanje količine odpadkov, urejanje ekokotička pa je šlo najbolje od rok ekofrendom Srednje šole Slovenj Gradec in Muta Šolskega centra Slovenj Gradec.

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Andreja Jerina je v nagovoru poudarila, da »so naši naravni viri tudi zaradi stalnega večanja prebivalstva vedno bolj omejeni. V Sloveniji smo na tem področju naredili že zelo veliko in tudi Evropska unija nas umešča med države, ki so med boljšimi pri ravnanju z odpadki, pa vendar lahko naredimo še veliko več. V Sloveniji namreč še vedno ločeno zberemo le 40 odstotkov odpadkov, ki jih proizvedemo.«

Dijake in druge je nagovoril tudi Anton Komat: »Ekologija je veda o delovanju ekosistemov v tem edinem našem domu, planetu Zemlji; ekonomija pa veda o gospodarjenju v tem domu, kjer mora biti človek dober gospodar. Danes obe stroki stojita na nasprotnem bregu, na diametralno nasprotnih stališčih.

Če hočemo preživeti, moramo spoznati in prevzeti ekonomijo ekosistemov narave in po njej živeti v novi simbiozi med človekom in naravo.«