Z novim letom nove navade – trajnostni način

Pol tone komunalnih odpadkov, kolikor jih vsako leto proizvede prebivalec EU, je velik kup.

Objavljeno
13. januar 2012 20.18
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Na začetku leta velikokrat naredimo novoletne zaobljube. Zakaj ne bi letos te vključevale tudi večje skrbi za okolje, h kateri sodi tudi ločevanje odpadkov? Trajnostni način življenja je v rokah vsakega od nas, saj vsi proizvajamo odpadke. Najprej poskusimo, da bo teh čim manj. Odpadki zadevajo vse nas, saj jih vsi proizvajamo. Vsak prebivalec Evropske unije vsako leto proizvede pol tone komunalnih odpadkov. Če upoštevamo, da je v Evropski uniji približno 500 milijonov ljudi, je to ogromno. Odpadki imajo velik vpliv na okolje, saj povzročajo onesnaževanje in emisije toplogrednih plinov. Poleg tega z njihovim odlaganjem izgubimo veliko materialov, kar je še posebno velika težava, saj so države Evropske unije, kamor sodi tudi Slovenija, zelo odvisne od uvoza naravnih surovin.

Začnimo z malim

Poskusimo se izogniti nepotrebnemu nastajanju odpadkov, kar je po hierarhiji ravnanja z odpadki po vseh predpisih Evropske unije na prvem mestu. Uporabljajmo svoje vrečke za nakup, pijmo vodo iz pipe, izdelke uporabimo večkrat, preden jih odvržemo.

Če odpadek kljub temu nastane, poskrbimo, da bo pristal v pravem zabojniku. Odpadki vsebujejo materiale, ki jih z recikliranjem lahko ponovno uporabimo ter tako zmanjšamo potrebo po črpanju naravnih surovin. Embalaža, steklo, papir in karton ter biorazgradljivi odpadki sodijo na ekološki otok, sijalke in baterije v zbirni center ali trgovino, električni in elektronski izdelki v zbirni center.

Preden odpadek odvržemo, ga pravilno pripravimo. Embalaža naj bo izpraznjena, razstavljena in sploščena. Če jo izpraznimo, bo tudi manj zaudarjalo iz zabojnika. Če pa jo sploščimo, bo zavzela manj prostora in zabojnik ne bo tako hitro poln oziroma prepoln.

Ne mimo zabojnika

Odpadke odlagajmo samo v zabojnik. Če je ustrezen zabojnik poln, počakajmo, da ga izpraznijo. S tem bomo poskrbeli tudi za lepšo okolico. Pogled na raztresene odpadke okrog zabojnikov vsekakor kvari videz naše soseščine.

Biorazgradljive odpadke odlagajmo v za to namenjen zabojnik ali na kompostnik. Nikakor pa ne sodijo med embalažo ali v zabojnik za preostale odpadke. Če ti odpadki pristanejo na deponiji, se pri njihovi razgradnji sprošča metan, ki je zelo škodljiv toplogredni plin. Z njihovim pravilnim ločevanjem pa lahko iz biorazgradljivih odpadkov proizvajamo kompost, ki izboljšuje zemljo. Z njim lahko med drugim zamenjamo tudi umetna gnojila, ki so ena največjih nevarnosti za okolje.