Zelena proračunska reforma ustvarja delovna mesta

Umanotera je objavila poročilo o zeleni proračunski reformi, ki pripomore k zagonu gospodarstva in zmanjšanju primanjkljaja.

Objavljeno
24. julij 2013 16.50
reu Tunnel of Love
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Zelene proračunske reforme lahko hkrati pripomorejo k okoljskim izboljšavam, gospodarskemu zagonu in zmanjševanju proračunskega primanjkljaja, pravi Jonas Sonnenschein soavtor poročila Zelena proračunska reforma za Slovenijo: odzivanje na krizo s trajnostno vizijo. Z določenimi okolju prijaznimi ukrepi, med njimi odpravo škodljivih subvencij in dvigom okoljskih dajatev, bi lahko država letno prihranila več 100 milijonov evrov in ustvarila nova delovna mesta, v poročilu ugotavljajo v nevladni okoljski organizaciji Umanotera.

Konsolidacijski ukrepi, ki so bili doslej sprejeti v Sloveniji, ne vključujejo vizije za prihodnji trajnostni razvoj. Zelene proračunske reforme pa ob konsolidaciji javnih financ spodbujajo razvoj bolj učinkovitega in okolju priojaznega gospodarstva, ugotavljajo v poročilu.

Povečati okoljske dajatve, zmanjšati obdavčitev dela

Dvig okoljskih dajatev je le ena od strategij, ostale so še ukinitev okolju škodljivih subvencij, zelene investicije in preusmeritev obdavčenja iz dobrega (dela) na slabo (poraba virov in emisije).

Izkušnje držav, ki so izvedle vsaj del zelene reforme, kažejo, da višja obdavčitev rabe virov ustvarja nova delovna mesta in prispeva k izboljšanju stanja okolja. Obdavčitev ogljika je posebej prijazna do poslovnega okolja v primerjavi z ostalimi oblikami obdavčitve (na primer. DDV, odbavčitev dela). Kot uspešen primer proračunskih reform je Sonnenschein omenil Nemčija, ki je sredi 90. let z njimi ustvarila 250.000 delovnih mest.

Škodljive subvencije

Avtorji poročila med drugim omenjajo do okolja škodljive subvencije v energetiki, prometu in kmetijstvu. Teh je bilo v letu 2011 za pol milijarde evrov. Med ukrepi, ki bi jih po oceni fundacije morala izvesti vlada, bi morali biti opustitev oprostitev in vračil DDV na okolju škodljive proizvode, zmanjšanje subvencij letalskemu sektorju, reforma povračil stroškov prevoza na delo, reforma obdavčitve službenih vozil in povečanje cene za les iz gozdov, ki jih države daje v upravljanje s koncesijo.

Pravijo, da so kljub visokemu proračunskemu primanjkljaju na voljo vsaj tri strategije, kako zagotoviti zelene proračunske izdatek: porabiti sredstva, ki so na voljo za zelene investicije, in porabiti subvencije učinkovito; preusmeriti javne investicije iz okolju škodljivih k podorčjem z nizkim oziroma pozitivnim vplivom na okolje ter ozeleniti javno naročanje.

Poročilo bodo danes predali premierki Alenki Bratušek in pristojnim ministrom.