Okoljevarstveniki: TEŠ6 je okoljsko nesprejemljiv

Okoljevarstveniki zahtevajo razpravo o energetskem razvoju Slovenije, in to ne le o eni različici. Proučili naj bi možnosti brez TEŠ6 in brez drugega bloka NEK. Na koncu bo o usodi TEŠ6 odločal referendum.

Objavljeno
29. november 2010 21.01
Borut Tavčar
Borut Tavčar
Ljubljana – Okoljske organizacije zahtevajo obravnavo energetske prihodnosti Slovenije v dveh fazah. Najprej naj vsaj dva meseca poteka razprava o več scenarijih razvoja energetike, tudi brez šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ6), šele nato spet vsaj dva meseca razprava o novem nacionalnem energetskem programu (NEP). Opozarjajo še, da v razpravah o TEŠ6 manjka okoljska komponenta.

Focus, Greenpeace Slovenija in Slovenski E-forum že od julija 2009 pozivajo predsednika vlade Boruta Pahorja, naj naroči izdelavo čistejšega energetskega scenarija z intenzivno usmeritvijo v učinkovito rabo in obnovljive vire energije ter brez šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ6) in drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško (NEK2). »To je narejeno z zamudo, vendar je zdaj čas, ko se odloča, vse scenarije je treba primerjati v javni obravnavi,« je dejal Mihael Tomšič , častni predsednik Slovenskega E-foruma. Kot je opozoril, ne gre le za materialne stroške, temveč tudi za okolje in varnost.

»Predlagamo, da javna razprava poteka v dveh korakih. V prvem delu javne razprave naj se razgrnejo pripravljeni scenariji, nato pa se na podlagi razprave izbere en scenarij, po katerem bo pripravljen NEP. V drugem koraku se razgrne celoten NEP in javna razprava poteka o dokumentu kot celoti,« predlaga predsednica društva za sonaraven razvoj Focus Lidija Živčič .

Okoljske organizacije so na ministrstvo za gospodarstvo že naslovile prošnjo za dostopnost vseh podpornih študij in modelov za pripravo scenarijev energetskega razvoja ter poziv, da se vsi scenariji ovrednotijo tako glede stroškov kot tudi koristi. Okoljevarstvene organizacije prav tako pozivajo ministrstvo za gospodarstvo, naj za javno razpravo NEP nameni dovolj časa. Predlagajo, da javna razprava v obeh korakih traja dva meseca, saj je dokumentacije za več kot 400 strani.

»V NEP bodo opredeljena vlaganja v slovensko energetiko za prihodnjih 20 let. Gre za več milijard evrov in zato je razprava, kam bomo vlagali, zelo pomembna. Zelo narobe bi bilo, če bi se razprava omejila na en scenarij v državnem zboru,« je dejal Dejan Savić iz Greenpeacea. Dodal je, da okoljevarstvenikov ne zanima politično dogajanje okrog TEŠ6 ali kdo vodi projekt. Zanima jih le objekt, ki bo 40 let oddajal emisije.

Eden od avtorjev memoranduma Vlada naj spremeni smer energetske politike Vili Kovačič pravi, da je TEŠ6 okoljsko in ekonomsko neodgovorna naložba. Toliko fiksiranega denarja bo onemogočilo vlaganje v alternativne vire energije, poleg tega bo TEŠ6 očitno zrasel z delnimi dovoljenji in okoljskim dovoljenjem, ki priznava vplive bloka le do ograje TEŠ. Kovačič podpira referendum.

»Vprašanje delovnih mest in razvoja Šaleške doline v trenutni razpravi ne naslavljamo na primeren način. To vprašanje prepuščamo generaciji čez 30 let, ki se bo soočala s popolnoma istim vprašanjem, morali pa bi se mu posvetiti zdaj,« pravi Živčičeva.