Agrokor ponudil dokapitalizacijo

Posledično bi bila cena delnice nižja za tretjino. Po nižji ceni bi kupnina skupaj z dokapitalizacijo Agrokor stala za 75 milijonov evrov več.

Objavljeno
09. januar 2014 11.10
Posodobljeno
09. januar 2014 12.11
MERCATOR
Božena Križnik, gopodarstvo
Božena Križnik, gopodarstvo
Ljubljana - Dobro obveščeni vir so (neuradno) potrdili, da se je na zahtevo bank upnic Mercatorja po finančni stabilizaciji te trgovske družbe Agrokor odzval z novo ponudbo, ki jo je ta teden poslal prodajnemu svetovalcu konzorcija kupcev. Ponuja dokapitalizacijo in posledično nižjo ceno delnice za prodajalce.

Javnost in tudi borzo so namreč vznemirile informacije, ki jih je danes objavil Dnevnik o tem, da bi Agrokor želel delnice Mercatorja za bagatelno ceno 80 evrov (namesto 120 evrov iz veljavnega prodajnega sporazuma), obenem pa naj bi bil pripravljen slovenskega trgovca dokapitalizirati za 225 milijonov evrov.

Nihče od neposredno ali posredno vpletenih te informacije danes ni hotel ne potrditi, ne zanikati. »Saj veste, ne komentiramo,« je bil enoten odgovor, v Agrokorju ob običajnem dostavku, da je prodajni proces (še vedno) zadovoljivo v teku. V kuloarjih pa se je ugibalo, najprej: ali se prodajna cena delnice res znižuje (ob dokapitalizaciji družbe), in nato: če je res, kakšne bodo posledice za lastnike in kakšne za družbo, ki je v sklepni fazi pogajanj o življenjsko pomembnem prestrukturiranju posojil. Objektivno - koristi bi od tega lahko imeli vsi, razen lastnikov Mercatorja. Vsekakor pa je dokapitalizacija dobra novica za vsako prezadolženo podjetje.

Neuradno pa smo iz zelo zanesljivih virov izvedeli: Banke upnice Mercatorja so skozi pogajanja o finančnem prestrukturiranju zahtevale, da je družbo treba finančno utrditi. Odtod zahteva, da kupec nemudoma odplača okoli 200 milijonov evrov posojil, o čemer smo že poročali. Na to zahtevo se je odzval Agrokor in konzorciju prek svetovalca, banke ING, ponudil dokapitalizacijo v višini 225 milijonov evrov. V tem primeru bi za delnico odštel le še dve tretjini prvotne cene, namreč 80 evrov, pod črto pa bi za Mercator skupno plačal kar 75 milijonov evrov več kot po prvotnem načrtu. Kar pa ni samo prijazna gesta, ampak se bo novemu lastniku obrestovalo, saj bo povečalo vrednost njegove naložbe.

Cena delnice padla

Informacije o znižanju Agrokorjeve ponudbene cene za deleže Mercatorja so tečaj njegove delnice danes spet potisnile krepko navzdol. Medtem ko je v začetku decembra z ravni okoli 80 evrov strmoglavil na 58 evrov ali na zgolj polovico cene iz pogodbe med konzorcijem prodajalcev Mercatorja in Agrokorjem, si je proti koncu decembra postopoma opomogel in v prvem tednu letošnjega leta spet presegal 80 evrov. Danes pa se je znova znižal za okoli desetaka. Poslov je bilo nekajkrat več kot prejšnje dni (za 153 tisoč evrov), tečaj pa je pristal pri dobrih 71 evrih ali za 12,2 odstotka pod tečajem prejšnjega dne.

Nekaj bi odškrtnil lastnikom in dal bankirjem

V kupoprodajni pogodbi med Agrokorjem in konzorcijem prodajalcev Mercatorja je določena fiksna cena, 120 evrov za delnico. Investitorji so naložbo ocenjevali niže, tečaji na borzi so padali, in sprožili ugibanja, ali ne bo tudi Agrokor - pogodbi navkljub - znižal svojo ponudbo. Zdaj smo neuradno pri 80 evrih. A to, na srečo, ni vse.

Nujni pogoj za izvršitev pogodbe je sklenitev sporazuma o finančnem prestrukturiranju Mercatorja in ta je lahko le produkt zelo širokega konsenza. Banke upnice, med katerimi so bile tudi lastnice Mercatorja, so se v zadnjih mesecih intenzivno pogajale o tem, pod kakšnimi pogoji bodo prestrukturirale kredite, če pride do prevzema. Sprva namreč financerke Mercatorja niso kazale posebnega navdušenja nad poslom, češ, da bodo lastniki, ki bi prvi morali poskrbeti za zdravje družbe, iz nje izstopili in pobrali kupnino, banke upnice pa bi nasedle v Mercatorju z milijardnim dolgom.

Skozi pogajanja so zato oblikovale zahtevo, da novi lastnik poplača vsaj del kreditov. V pogodbo so po neuradnih, a zanesljivih virih, zapisali pogoj - 200 milijonov evrov takojšnjega poplačila. Kar je pravzaprav mila klavzula ob spremembi kontrolnega deleža lastništva (change of control). Pogosto se zahteva celo stoodstotno poplačilo.

Agrokor se je na zahteve upnic odzval z novo ponudbo, po kateri je pripravljen dokapitalizirati Mercator za 225 milijonov evrov. Vendar je pod temi pogoji zanj delnica vredna manj, namesto prejšnjih 120 le še 80 evrov. Za 53-odstotni delež bi tako namesto 240 milijonov plačal 160 milijonov. Ali, če seštejemo: Po izpeljanem prevzemu bi celotni Mercator stal Ivico Todorića 452 milijonov evrov. Po ceni 80 evrov za delnico bi bila kupnina dobrih 300 milijonov, skupaj z zneskom dokapitalizacije pa 526 milijonov. Razlika v škodo Agrokorja je okoli 75 milijonov evrov.

Pravzaprav mu ni v škodo. Preprosta razlaga pravi, da je kupec po pogajanjih z bankirji sklenil del kupnine, ki jo je hranil za nakup Mercatorja, nameniti tudi upnikom. Da bo segel globje v blagajno, je sicer dobro za vse strani, vendar tudi za sam Agrokor. Tako bo povečal možnosti za uspešen zaključek posla, v last pa bo dobil manj zadolženo podjetje.

Potezo je tudi sicer mogoče gledati z različnih zornih kotov. Kot pravi eden od dobrih poznavalcev dogajanja: »Če se to uresniči, bo Agrokor dobil delnico Mercatorja po nižji ceni, delničarji - ti iz konzorcija in vsi preostali - pa bodo za svoje deleže dobili manj. Vse to je res. Res pa je tudi, da bo Mercator finančno stabilnejši, laže bo posloval, ker bo manj zadolžen, lastniki bodo dobili vsaj nekaj, banke pa bodo poplačane. A razumeti je treba, da so tako rešitev zahtevale predvsem banke, med katerimi so tako upnice, kot tudi lastnice. Agrokorjeva ponudba je v bistvu most med interesi lastnikov in bank upnic, če pride do prevzema.«

Največji lastniki iz konzorcija neuradnih informacij o spremembi ponudbe niso hoteli komentirati.