Agrokor tlakuje pot do Mercatorja

Ivica Todorić je od Evropske banke za obnovo in razvoj kupil za 100 milijonov evrov delnic Agrokorja.

Objavljeno
05. junij 2013 17.10
MERCATOR
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – V poplavi neuradnih informacij o prodaji Mercatorja je vsaj deloma potrjen izsek zgodbe objavil hrvaški Poslovni dnevnik. Poroča o lastniški spremembi v hrvaškem Agrokoru: Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) je štiri odstotke delnic prodala nazaj – Ivici Todoriću.

Tako je Todorić po podatkih hrvaške KDD zdaj lastnik 94,2 odstotka koncerna, EBRD je ostalo še 4,37 odstotka delnic, skoraj poldrugi odstotek pa je na skrbniškem računu v Zagrebški banki. Koliko je Todorić plačal za delež, kolegom Poslovnega dnevnika ni uspelo preveriti pri konzorciju, menda pa naj bi šlo za približno 100 milijonov evrov. Neuradno si je kupec najmanj 70 milijonov evrov sposodil od svojega strateškega partnerja, največjega delničarja Adris Grupe Anteja Vlahovića, in to po nemajhni obrestni meri. Preostalih 30 milijonov evrov pa naj bi primaknil sam, na račun izplačila dividend.

Čemu premetavanje deležev? Po scenariju, ki so ga potrdili v londonskem uradu EBRD, naj bi šlo za »manjši izstop iz solastništva Agrokora z namenom, da se lahko banka v kratkem vrne z večjim vložkom« – če bo prišlo do močne mednarodne širitve Agrokora v regiji. EBRD je v Agrokor vstopila pred sedmimi leti, ko je za 110 milijonov evrov odkupila 8,33 odstotka delnic. Kot je za hrvaški Poslovni dnevnik pojasnil Axel Reiserer iz EBRD, banka izstopa iz naložbe v skladu s svojo naložbeno filozofijo, zmanjšanje deleža pa je znak zaupanja v družbo.

V potencialni ekspanziji, ki jo omenja EBRD, vidi Poslovni dnevnik nakup Mercatorja. Agrokor, piše, je oddal 410 milijonov evrov vredno zavezujočo ponudbo (110 evrov na delnico), v kateri so njegovi finančni partnerji sklada Blackstone in One Equity Partners ter EBRD (po pisanju STA naj bi prevzel tudi 1,1-milijardni Mercatorjev dolg). Agrokor naj bi imel za ta posel zagotovljeno polmilijardno prvovrstno garancijo, finančno konstrukcijo pa naj bi zaprl s kapitalom samega koncerna. Todorić bo moral zaradi nakupa Mercatorja izpeljati dokapitalizacijo Agrokora, pri čemer bodo v lastništvo vstopili omenjeni trije finančni partnerji, predvidoma do okoli 30 odstotkov.

Konzorcij: Pogajamo se z Agrokorom

Včeraj pa so se končno oglasili tudi prodajalci. Futura PR je v njihovem imenu prvič javno potrdila, da se konzorcij delničarjev Mercatorja, namreč Pivovarna Union, NLB, Pivovarna Laško, NKBM, Gorenjska banka, Prvi faktor Faktoring, Radenska, Banka Koper, Hypo Alpe-Adria Bank, NFD, Banka Celje in NFD holding, pogaja o prodaji skupnega 53-odstotnega deleža z družbo Agrokor.

Prodajalci in potencialni kupec se zavedajo pomena transakcije za številne deležnike Mercatorja, dobavitelje, zaposlene, upnike in potrošnike, zato so v pogajanja vključili podrobne pogovore o načrtih družbe Agrokor o prihodnjem poslovanju. Pred končnim dogovorom pa se bodo morali o transakciji izreči tudi regulatorji, namreč institucije za varstvo konkurence na vseh trgih, kjer sta prisotna prevzemnik in ciljna družba.

V javnosti se sicer ugiba o tem, da bi bila lahko kupoprodajna pogodba podpisana v desetih dneh, konzorcij pa je v opredelitvi datuma previdnejši. Dokler so pogajanja v teku, pravi, ne more dajati izjav o tem, kdaj naj bi bila zaključena. Nove informacije o prodaji deleža v družbi Mercator bodo na voljo po zaključku pogajanj.