Agrokor: vsi smo na eni ladji in vode imamo do kolen

Stranske učinke zdravljenja nasedlega velikana bodo čutila tudi gospodarstva vseh sosednjih držav, na katerih deluje Agrokor.

Objavljeno
03. april 2017 16.05
jsu*Agrokor
Novica Mihajlović
Novica Mihajlović
Ljubljana – Blokada računov hrvaških podjetij iz skupine Agrokor, imenovanje prvega sanatorja družbe in sestanek hrvaškega premiera z vodilnimi dobavitelji koncerna. Ob nizu dogodkov se postavlja vprašanje, kako hudo bo kriza pljusknila čez hrvaško mejo?

Ruski bančniki so kot vodilni upniki hrvaškega živilskotrgovskega koncerna Agrokor iskanje izhodne strategije za Agrokor zaupali Antoniu Alvarezu III. iz svetovalne družbe Alvarez & Marsal. Alvarez se s sanacijo družb v težavah po vsem svetu ukvarja že 25 let, pri reševanju Agrokorja pa si bo pomagal tudi s kolegi iz drugih globalno prisotnih svetovalnih družb.

V prostem času Alvarez III. ustvarja in predvaja plesno glasbo. Hrvaškemu gospodarstvu ljubitelji glasbe niso tuji, tudi Emil Tedeschi, prvi mož Atlantric grupe in en najbogatejših Hrvatov, v prostem času rad predvaja glasbo po klubih.

Bodo glasnejši Alvarezovi 
ali Plenkovićevi takti?

Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković po današnjem srečanju s predstavniki dobaviteljev ni želel komentirati imenovanja Alvareza na čelo sanacije Agrokorja. Je pa obljubil, da bo vlada v zakonu podprla vsako rešitev, ki bo privedla do poštenega dogovora med vsemi deležniki.

Zakon, ki ga je vlada pripravila za reševanje Agrokorja, tako imenovani lex Agrokor, bodo jutri obravnavali poslanci v saboru. Zakon bo po njegovih besedah mogoče uveljaviti, če ne bo sklenjen dogovor vseh vpletenih v zadevo Agrokor, da bi obvarovali stabilnost hrvaškega gospodarstva in finančnega sistema.

Josip Budimir, prvi mož družbe Franck, ki je na sestanku s Plenkovićem zastopal velike dobavitelje, je povedal, da se dobavitelji načelno strinjajo s sporazumom o mirovanju obveznosti med Agrokorjem in bankami upnicami. Je pa Budimir hkrati opozoril, da dobaviteljem zmanjkuje časa in da je treba čim prej odblokirati bančne račune koncerna, ki so blokirani od preteklega petka.

Analiza: Udarilo bo tudi nas

Nasedli Agrokor je za Hrvaško očitno preveč pomemben, da bi država njegovo usodo v celoti prepustili trgu. Ta koncern zaposluje kar 12 odstotkov vseh zaposlenih v trgovski dejavnosti v regiji, ustvari pa desetino vsega čistega izida vseh trgovcev v regiji, kažejo rezultati zadnje analize ljubljanske družbe Bisnode o vplivu Agrokorja na trgovino in gospodarstvo v regiji.

Za povečavo kliknite na grafiko. Infografika: Delo

»Agrokor ima zelo pomembno vlogo tako v trgovski dejavnosti hrvaškega gospodarstva kot tudi v regiji in zaradi pomembnosti trgovske dejavnosti posledično tudi na celotno gospodarstvo. Potencialno je ogroženih več kot 60.000 delovnih mest (to je okoli štiri odstotke vseh zaposlenih v gospodarstvih v regiji) in v nevarnosti je izpad okoli 6,5 milijarde evrov prihodkov (okoli 2,5 odstotka vseh prihodkov v gospodarstvih v regiji),« je ugotovil avtor raziskave Goran Dolenc.

Prihod novih lastnikov v skupino ali posamezne hčerinske družbe bo povečal pritisk na optimizacijo poslovanja in dobičkonosnosti. Ob zniževanju stroškov bodo gotovo na udaru delovna mesta in odpuščanjem se ne bo mogoče izogniti. Visoka stopnja brezposelnosti je že tako eden najbolj perečih problemov hrvaškega gospodarstva.

Posledice reševanja Agrokorja bodo oziroma jih že čutijo tudi sosednja gospodarstva, vključno s Slovenijo. Uvoz iz Hrvaške v Slovenijo se je v dveh letih od prevzema Mercatorja skoraj podvojil, medtem ko se je izvoz iz Slovenije na Hrvaško v enakem obdobju zvišal zgolj za petino.

Ali Mercatorjev dogovor z upniki slovenskega trgovca res lahko obvaruje pred težavami lastnika, kot to trdijo v vodstvu Mercatorja? »Te možnosti ne vidim, da bi nas karkoli obvarovalo pred krizo Agrokorja. Položaj je resen. Vsi smo na isti ladji in vsi imamo vodo že do kolen,« odgovarja Dolenc.