Rekordna brezposelnost Pomurja

Stečaj Aha Mure: več kot polovica delavcev bo že drugič v nekaj letih izgubila delo zaradi stečaja.

Objavljeno
23. maj 2014 09.41
Posodobljeno
23. maj 2014 13.40
Jože Pojbič, Murska Sobota, G. R.
Jože Pojbič, Murska Sobota, G. R.

Murska Sobota - Do danes opoldne na račun Dursa ni prispelo potrebno poplačilo davčnega dolga, zato je bilo ob 13.25, ob objavi sodišča o začetku stečajnega postopka, konec negotovosti glede usode Aha Mure in njenih 1200 zaposlenih. Več kot polovica delavcev bo tako že drugič v nekaj letih izgubila delo zaradi stečaja.

V ponedeljek bo v Aha Muro prišel stečajni upravitelj Stevo Radovanović, ki bo prevzel posle in prostore, zavaroval premoženje, zaposleni pa bodo do nadaljnjega delali in dokončevali proizvodnjo. V nekaj dneh bo izdal sklepe o odpovedi delovnega razmerja, in sicer s 15-dnevnim odpovednim rokom. »Na podlagi poročil in podatkov vodstva o delu, naročilih, kupcih in stroških se bom odločil, ali bomo z delom delavcev samo dokončevali že začeto proizvodnjo ali pa bomo, če bodo obstajale realne možnosti, proizvodnjo morda tudi nadaljevali. O nadaljevanju proizvodnje pod določenimi pogoji seveda razmišljam, saj nisem birokrat ali pogrebnik.«

Zaposleni v Aha Muri so za odločitev sodišča včeraj izvedeli iz radijskih poročil, in ne od lastnice ali vodilnih, kot bi se spodobilo. Predsednica sindikata Aha Mure Jolanka Horvat je zato prišla pred vratarnico s solzami žalosti in besa v očeh. »Solzna sem zato, ker je za nekatere to že drugi stečaj, pri tem pa lastnica nima niti toliko poguma, da bi stopila pred zaposlene, in nam povedala, kaj se je zgodilo.

Na murskosoboški območni enoti zavoda za zaposlovanje so že prejšnji teden pripravili načrt ukrepov in dela v primeru stečaja. »Ne zato, ker ne bi verjeli v rešitev Aha Mure, ampak zato, ker se je treba na takšne pretrese dobro pripraviti,« je pojasnila direktorica enote Cvetka Sreš. V Pomurju je okoli 8700 brezposelnih, kar pomeni 19,9-odstotno stopnjo brezposelnosti, najvišjo v državi. Po besedah Sreševe se bo stopnja registrirane brezposelnosti s stečajem Aha Mure precej povečala, težko pa bi napovedala, za koliko. Delavci Aha Mure, ki bodo ostali brez zaposlitve, si bodo v Pomurju težko našli novo delo, saj so potrebe po tekstilnih delavcih v sedanjih podjetjih v regiji zapolnjene.

Jolanka Horvat: Mojci Lukančič bi pljunila v obraz!

Predsednica sindikata Aha Mure Jolanka Horvat je lastnico Mojco Lukančič pozvala, naj pove, kje ima investitorja, za katerega je ves čas zatrjevala, da ga ima. »Še do danes je imela rešitev. Kje je ta rešitev zdaj? Naj stopi pred zaposlene in to pove, če si upa! Zdaj imamo stečaj zaradi takih lastnikov, kakršne imamo - država pa mirno gleda in jim dovoljuje, da zapravijo še tisto malo, kar je ostalo od Mure ... Če bi Mojco Lukančič zdaj srečala, bi ji pljunila v obraz!« je bila razburjena Horvatova.

Aleksander Kerčmar ima 35 let delovne dobe v Muri in je že drugič izgubil zaposlitev zaradi stečaja. Delal je kot mojster v likalnici. »Žalostno, da se je to spet moralo zgoditi v tej nesrečni Muri, saj so delavci pridni, delavni in pošteni in si tega ne zaslužijo. Če se bo proizvodnja v stečaju nadaljevala, mislim, da bi bila večina izmed nas spet pripravljena začeti delati, ker sicer nimamo kam. To je bila tu edina možnost za zaslužek. Čeprav zaslužek ni bil kaj posebnega, saj sva z ženo, ki je prav tako v Aha Muri, skupaj zaslužila okoli tisoč evrov neto, a se je nekako dalo živeti.«

Možno nadaljevanje proizvodnje

Delavci bodo v ponedeljek po besedah Jolanke Horvat prišli v tovarno, saj delo še imajo. »Če ne bomo delali, nam prenehajo veljati pravice. Odločitev o morebitnem nadaljevanju proizvodnje pa je odvisna od stečajnega upravitelja.« Stečajni upravitelj Stevo Radovanović razmišlja o nadaljevanju proizvodnje pod določenimi pogoji. Pravi, da ima ustrezne izkušnje tudi z vodenjem stečajnih postopkov tekstilnih podjetij, kot je bil Elkroj, trenutno pa vodi tudi stečaj koprskega Trgoavta.

Rok za prijavo terjatev do Aha Mure je do 25. avgusta, del stečajne mase pa je danes postala tudi srbska družba Aha Mura Prvi maj, ki jo je Aha Mura v Pirotu kupila avgusta 2012 za proizvodnjo cenejše, tako imenovane »druge linije« oblačil. Po pojasnilih Radovanovića jo bo poskušal med stečajnim postopkom kar najbolje prodati.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja je prepričan, »da je država kar najbolj podprla skupino Aha«. Dobila je dodatno državno pomoč, zdaj pa možnosti za državno intervencijo z novimi oblikami pomoči ni več. »Te možnosti so bile izčrpane,« je dejal na novinarski konferenci v Ljubljani. Poudaril je, da morajo rešitev za Muro najti dosedanji lastniki, ki so zato dobili tudi nekaj dodatnega časa. »Trenutno je vse odvisno od sposobnosti lastnikov, da zagotovijo poravnavo obveznosti, ki precej izpostavljajo zaposlene. Ti že dolgo nimajo plačanih prispevkov.«

Čeprav je lastnica Aha Mure Mojca Lukančič še v četrtek zgodaj popoldne novinarje z elektronsko pošto prepričevala, da se intenzivno pogajajo z zasebno vlagateljico Nushabo Mirzayevo iz Nemčije, ki naj bi bila pripravljena za sanacijo vseh dvanajstih družb Aha Skupine dati desetletno posojilo v višini 70 milijonov evrov. Na računu Dursa potrebnega nakazila ni bilo. Dobrih 6,2 milijona evrov davčnega dolga, zaradi katerega je Durs februarja letos tudi sprožil stečajni postopek za Aha Muro, je ostalo nepoplačanih, zato dacarji niso odstopili od zahteve po začetku stečaja in murskosoboški okrožni sodnik Franc Granfol je verjetno svoj sklep le še podpisal in poslal v objavo. Tako se je končala agonija podjetja, ki nikoli niti ni prav zaživelo.

Kljub 5,8 milijona evrov državne subvencije, ki sta jih Mojca Lukančič in Nigel Peter Buxton leta 2011 dobila za dobrih 1500 zaposlenih, potem ko sta v stečaju stare Mure odkupila delujoče zdravo jedro in nadaljevala proizvodnjo, je Aha Mura namreč vse do danes poslovala z izgubo. Pa ne le to: od marca lani v glavnem tudi ni več plačevala davkov in prispevkov za zaposlene, zato ji je davčna uprava blokirala vse račune, a brez uspeha, saj so poslovanje nadaljevali prek računa v tujini. Davčni dolg se je povečeval, zagotovila o tem, da se bodo z bankami zdaj zdaj dogovorili za reprogram dolgov, se niso uresničevala, tudi poznejše iskanje tujih vlagateljev je bilo neuspešno, zato je Durs februarja predlagal stečaj.

Pogajanja z investitorico 
se niso pravočasno končala

Mojca Lukančič je seveda ugovarjala in spet zagotavljala, da dogovori z investitorji, ki naj bi jih iskalo posebej za to ustanovljeno podjetje Peacock AG iz Berlina, potekajo v pravo smer. Tudi zato je bil prvi stečajni narok konec aprila preložen na 16. maj. Ampak tudi do tega datuma denarja na računu Dursa še ni bilo, pa tudi do danes, ki je bil resnično zadnji rok za plačilo, ne.

Pozno popoldne, potem ko ves dan ni bila dosegljiva po telefonu, je Mojca Lukančič medijem poslala le dolgo izjavo za javnost o dogajanju v zvezi z Aha Muro in celotno skupino ter o vzrokih za neuspešno zagotavljanje denarja za njihovo sanacijo. V njej je spet poudarila, da se je sodelovanje s projektnim podjetjem Peacock AG najprej zavleklo, potem pa prekinilo predvsem zaradi nekooperativnosti in samovolje nekaterih slovenskih bank, katerih terjatve je Peacock z denarjem nemških investitorjev hotel odkupiti.

Po njenih trditvah je pogajanjem veliko škode naredila tudi samovoljna poteza Dursa, ki je že februarja sprožil stečajni postopek, čeprav naj bi decembrski dogovor o tem, da bi s podobnimi dejanji počakali, veljal do 31. marca. Zaradi predloga za stečaj so veliko časa porabili za pojasnjevanje novega položaja morebitnim vlagateljem, je napisala.

Po odstopu Peacocka so se pogajanja nadaljevala z zasebno vlagateljico iz Nemčije, vendar se niso pravočasno končala, Durs pa se ni strinjal s predlogom, da na denar počakajo še en teden. Zasebna investitorica je potem ponudila, da odkupi terjatve Dursa, vendar se davčna uprava tudi s tem ni strinjala, zato denarja Dursu včeraj niso mogli nakazati. »Nedvomno je, da je začetek stečaja Aha Mure spremenil celoten projekt. Z investitorico smo še v stikih in konec tedna se bomo odločili, kako naprej,« pravi Lukančičeva o tem, ali bodo nadaljevali poskus reševanja vsaj preostalih družb Aha Skupine.