Ahmed bin Said

Profil: Letalski družbi Emirates so Američani najprej odprli trg, zdaj pa jim je trn v peti

Objavljeno
13. februar 2015 18.45
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Predsedniku uprave dubajskega letalskega prevoznika Emirates ameriške letalske družbe že nekaj časa očitajo, da njegovo podjetje agresivno prevzema njihove potnike. Arabski poslovnež jim odgovarja, da bi se potniki gotovo vrnili k njim, če bi izboljšali svoje storitve.

Šestinpetdesetletni saudskoarabski šejk Ahmed bin Said al Maktum se je šolal na ameriški Univerzi v Denverju in sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja postal predsednik dubajske agencije za civilno letalstvo. Po ustanovitvi letalskega prevoznika Emirates v osemdesetih letih je Maktum postal predsednik uprave tega prevoznika, ki se je sčasoma razvil v največjo bližnjevzhodno letalsko družbo.

Leta 2013 je Emirates veljal za šestega največjega letalskega prevoznika na svetu in med drugim ponujal letalske polete v devet mest v ZDA, kamor je po letu 2004 prepeljal že več kakor deset milijonov potnikov. Poleg tega je Maktum tudi predsednik uprave družbe Dubai Airports, upraviteljice letališča Dubai International, ki je lani dokončno prehitelo londonski Heathrow po številu potnikov in postalo najbolj obiskano letališče na svetu. Poleg družbe Emirates sta se v zadnjih letih hitro uveljavila tudi saudskoarabski letalski prevoznik Etihad Airways iz Abu Dabija in katarski Qatar Airways, ki prav tako privabljata čedalje več potnikov z razkošno ponudbo med letalskimi poleti in z dobrimi povezavami z vsem svetom, zato čedalje več potnikov potuje z bližnjevzhodnimi letalskimi prevozniki.

Leta 1999 so ZDA podpisale sporazume z nekaterimi bližnjevzhodnimi državami o letalskih storitvah, ti sporazumi pa so omogočili širitev letalskih prevoznikov iz Perzijskega zaliva na ameriški trg. Maktum pravi, da so v ZDA takrat očitno podcenjevali konkurenco, ameriški letalski prevozniki pa so se do letalskih družb v Perzijskem zalivu vedli kakor nedosegljivi velikani. Očitno nihče v ZDA ni pričakoval, da bodo letalski prevozniki iz tega dela sveta ogrozili njihov položaj. Zdaj so se razmere spremenile in mnogi ameriški letalski prevozniki pozivajo ameriško vlado, naj prepreči invazijo arabskih ponudnikov letalskih storitev. Predstavniki treh ameriških letalskih družb – American Airlines, United Continental Holdings in Delta Air Lines – so konec januarja ameriški vladi poslali obsežen dokument, v katerem prosijo, naj vlada ponovno pregleda in spremeni sporazume o letalskem prometu z državami iz Perzijskega zaliva.

Na obtožbe ameriških letalskih družb, ki obtožujejo družbo Emirates, da jim agresivno prevzema potnike, Maktum odgovarja zelo preprosto: izboljšajte svojo ponudbo in prepričan sem, da se bodo potniki vrnili. Američani se morajo po njegovem mnenju kratko malo sprijazniti s tem, da je sedanja konkurenca med letalskimi družbami najboljše zagotovilo, da bodo potniki deležni najboljših možnih storitev, ne glede na to, za katero letalsko družbo se bodo odločili.