Nasprotniki prodaje Telekoma očitno ustavljajo postopek

Nemški Deutsche Telekom in britanski Cinven, ki je oddal edino ponudbo, zavračata obtožbe o dogovarjanju.

Objavljeno
08. maj 2015 19.47
vidic/Telekom Slovenije
Maja Grgič, Barbara Kramžar, Aleš Stergar
Maja Grgič, Barbara Kramžar, Aleš Stergar
Ljubljana - Po neuradnih informacijah ima sklad Cinven le še malo časa za izboljšanje svoje ponudbe za Telekom Slovenije. Če ta ne bo v skladu s pričakovanji SDH, bo slednji po naših informacijah vladi kot skupščini predlagal, da se podaja zaključi in se skoraj tričetrtinskega deleža v Telekomu ne proda.

Frontalni napad proti prodaji Telekoma Slovenije se je začel z medijskimi objavami, češ da Cinven in Deutsche Telekom dogovorno znižujeta ceno in tako pripravljata teren, da bi nemški kupec čim ceneje prišel do Telekoma Slovenije. Prav s ponovno prekinitvijo prodajnega postopka se bo to po mnenju zagovornikov prodaje najverjetneje res tudi zgodilo. Kajti pričakovanja, da bi cena v dejavnosti rasla, niso realna.

V domnevne dogovore naj bi verjeli tudi v slovenski vladi, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je tovrstno vedenje po poročanju STA potrdil, za Delo pa je v pisni izjavi zapisal, da morebitnih povezav med skladom Cinven in Deutsche Telekom v zvezi z nakupom Telekoma Slovenije ne more komentirati, saj ministrstvo ni pristojno za postopke prodaje deležev države v posameznih podjetjih, ki jih vodi SDH.

V skladu Cinven so obtožbe, da obstaja kakršen koli dogovor med družbama Cinven in Deutsche Telekom pri nakupu Telekoma Slovenije, odločno zavrnili in ponovili, da želi Cinven »kupiti podjetje Telekom Slovenije, da bo vlagal v omrežje in zagotovil uspešno poslovanje podjetja na dolgi rok.« Cinven je že večkrat »priznal«, da je njegova strategija taka, da se po sedmih do desetih letih iz družbe umakne s prodajo delnic na borzi. Seveda pri tem računa na dobiček, ki ga je imel v podobnih primerih s francoskim in nizozemskim (in ne danskim, kot so navajali nekateri) operaterjem.

Povsem jasni so tudi v Deutsche Telekomu, kjer so za Delo navedli: »Če se vaše vprašanje nanaša na domnevne dogovore v okviru privatizacije Telekoma Slovenije, o katerih je govora v nekaterih poročilih, vam lahko sporočimo, da so takšna poročila napačna. Takšne obtožbe odločno zavračamo.«