Alpina po soglasju bank upnic v prisilno poravnavo

Sodišče je za upravitelja imenovalo Veljka Jana, upniki pa lahko svoje terjatve prijavijo do 21. avgusta.

Objavljeno
21. julij 2014 14.10
mpi*Alpina Ziri
Marjana Hanc, Kranj
Marjana Hanc, Kranj
Kranj - Kranjsko okrožno sodišče je danes začelo postopek prisilne poravnave nad žirovsko Alpino. Kot smo že poročali, je podjetje samo zaradi težav z insolventnostjo in po dolgotrajnem iskanju rešitve za prestrukturiranja dolga, ki na ravni skupine Alpina znaša kar 42 milijonov evrov, podalo sodišču predlog, po katerem bi DUTB, Abanka, SKB in banka Hypo vsaj devet milijonov evrov konvertirale v lastniške deleže družbe in tako postale stoodstotni lastnik.

Prisilna poravnava se sicer dotika zgolj finančnih dolgov matične družbe, ki jih je za 31 milijonov evrov. Banke oziroma finančni upniki, ki so imetniki več kot 50 odstotkov vsote Alpininih finančnih terjatev, so soglašali s predlogom o konvertiranju v lastniške deleže in tudi, da se preostanek dolga reprogramira v dolgoročna posojila, katera bo podjetje odplačalo v 10 letih z moratorijem na odplačilo glavnic do konca leta 2015 in po znižani obrestni meri. Sodišče je za upravitelja prisilne poravnave imenovalo Veljka Jana, upniki pa lahko svoje terjatve prijavijo do 21. avgusta.

Alpina mora zdaj najprej v 15 dneh nakazati predujem za kritje stroškov postopka prisilne poravnave, za kar ima 15 dni časa, sicer bo sodišče nad njo uvedlo stečajni postopek.

Direktor Alpine Matjaž Delopst danes komentarja ni želel dati, izrazil pa je upanje, da se bodo zadeve uredile tako, kot so načrtovali. »Koncentrirani smo na poslovanje in spoštovanje rokov, ki jih imamo za dobave izdelkov do kupcev v tem letu. Z dobrimi izdelki in s spoštovanjem rokov si kupujemo vstopnico za naprej ... Vsi pa pričakujemo, da bo naše delo v bodoče vsaj malce lažje - manj stresno zaradi nelikvidnosti. Tega, da bomo morali trdo delati, se pa zavedamo,« je poudaril Delopst. V žirovskem podjetju si obetajo, da bodo po uspešni prisilni poravnavi dobili tudi možnost pridobitve prepotrebnih likvidnih sredstav za obratni material, neuradno naj bi šlo za tri milijone evrov.