Alumero se še ni odpovedal Almontu

Podjetje Alumero se še vedno zanima za Almont, ki se je s 104 delavci znašel v stečaju.

Objavljeno
27. junij 2012 15.49
Posodobljeno
27. junij 2012 15.59
STAVKA V ALMONTU
Danilo Utenkar, Slovenska Bistrica
Danilo Utenkar, Slovenska Bistrica
Slovenska Bistrica − Manfred Rosenstater, predsednik uprave salzburškega mednarodnega podjetja Alumero, je jasno povedal, da jih Almont, ki se je s 104 delavci znašel v stečaju, še vedno zanima in so ga pripravljeni prevzeti.

Današnja stavka v Almontu je bolj obliž na dogodke zadnjih let, ki so to podjetje pripeljali do konca, potem ko so ga stisnili propadli slovenski gradbinci in tudi slabo vodenje. Stavka je trajala le en dan, danes pa bodo zaposleni od Romane Kruhar Puc, stečajne upraviteljice, prejeli odpovedi delovnega razmerja.

Manfred Rosenstater se je zjutraj želel udeležiti jutranjega zbora delavcev, da bi jim pojasnil, kakšne načrte ima Alumero z Almontom, a mu je bilo ustreženo šele popoldne, potem ko se je pogovoril s stečajno upraviteljico Romano Kruhar Puc. Po pogovoru s številnimi novinarji, ki jim je jasno povedal, da se Almontu še ne odpovedujejo. Pojasnil je, da so z vso resnostjo že decembra nakazali 550.000 evrov za dokapitalizacijo Almonta, ki pa zaradi pritožb Prve finančne agencije, ki se je zavzemala za stečaj, ni bila izvedena. Zanimivo je, da je ljubljansko višje sodišče prav danes zavrnilo pritožbo upnice Prve finančne agencije, ki je izsilila dolgotrajni postopek prisilne poravnave. Predsednik družbe Alumera je povedal, da bodo imeli v ponedeljek odločilni pogovor s predstavniki Hypo Leasinga, ki je tik pred uvedbo stečaja uveljavil lastniški delež nad proizvodnimi in upravnimi prostori. Manfred Rosenstater je še povedal, da bi v najkrajšem času lahko zagotovili delo 50 odstotkom do zdaj zaposlenih, v prihodnosti pa bi število postopno povečali na 150 zaposlenih.

Stečajna upraviteljica, ki je vodila tudi prisilno poravnavo, je povedala, da bodo Alumeru v zakonitem roku vrnili denar za dokapitalizacijo, o najemu strojev in opreme pa se ni mogla izreči, ker o tem odloča stečajni senat. Po njenem mnenju je predlog Alumera sprejemljiv, kako se bo stečajni postopek končal, pa ni zgolj v njeni moči.

Večina stavkajočih delavcev, ki jim podjetje dolguje 300.000 evrov za zapadle obveznosti, za javnost ni bila preveč zgovorna, saj meni, da bodo delo dobili v bližnji prihodnosti. Danilo Lončarič, ki je v podjetju zaposlen že 35 let, je bil eden redkih, ki je odgovornost preložil na vodilne v Almontu, saj so se težave, po njegovem prepričanju, začele že vsaj pred petimi leti, vendar jih nihče ni hotel videti, ker so se vodilni sindikalni delavci identificirali z vodstveno strukturo. Med stavkajočimi tudi nismo videli Milana Ozimiča, državnega svetnika, ki je bil med vodilnimi v Almontu. Sam nam je povedal, da je že dolgo na čakanju, nekdanja direktorica Kureževa pa je dejala, da je v bolniškem staležu.