Američani imajo s Pinusom velike načrte

Napoved naložb in zaposlovanja: podjetje Albaugh je Pinus kupilo zato, da je dobilo tovarno v Evropi.

Objavljeno
16. marec 2015 19.16
Slovenija, Race, 24.2.2012 - Pinus foto:Tadej Regent/Delo
Urban Červek, Miha Rubin, Maribor
Urban Červek, Miha Rubin, Maribor
Rače – Novi lastnik podjetja Pinus, ameriški Albaugh, namerava v posodobitev in razširitev proizvodnje vložiti štiri milijone evrov, napoveduje tudi nove zaposlitve. Z novim lastnikom se je tovarna kemičnih izdelkov iz Rač pri Mariboru očitno izognila propadu.

Podjetje Albaugh iz ameriške zvezne države Ohio je eden izmed vodilnih proizvajalcev snovi za zaščito rastlin (herbicidov) na svetu z letnim prometom 1,2 milijarde evrov. Kot je za Delo povedal Douglas A. Kaye, III, vodja evropske centrale Albaugha v Švici, so Pinus kupili zato, da so dobili tovarno v Evropi. »Albaugh ni imel do nakupa Pinusa nobenih proizvodnih zmogljivosti v Evropi. To smo s Pinusom dobili.«

V Račah želijo vzpostaviti svoj evropski center proizvodnje. »Sčasoma, če bo šlo vse po načrtih, bomo potrebovali tako nove človeške vire kot občutne kapitalske naložbe. Albaugh namerava investirati približno štiri milijone v proizvodnjo, opremo in nadgradnjo tovarne, da bi ta zadostila globalnim standardom varnosti, okoljskim zahtevam in učinkovitosti,« Douglas A. Kaye odgovarja na vprašanje o načrtih s Pinusom.

Osnovna dejavnost tega je proizvodnja sredstev za varstvo rastlin (njegova uveljavljena blagovna znamka je Boom efekt), za trženje katerih ima podjetje trenutno dovoljenje v devetnajstih državah. Za novega lastnika je tako pomembna tudi razvejena prodajna mreža po celotni jugovzhodni Evropi.

Višina kupnine je skrivnost

Mednarodno kemijsko podjetje Albaugh, v lasti milijarderja Dennisa Albaugha, je Pinus iz Rač kupilo konec januarja. Pred tem je bila tovarna več let v lasti poslovneža Igorja Jurija Pogačarja, ki pa je lastništvo izgubil s prenosom dolgov do bank na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), na katero sta NLB in NKBM prenesli za skoraj 26 milijonov evrov terjatev. Višina kupnine za Pinus je skrivnost, je povedal Douglas A. Kaye. Je pa nedavno napovedal, da se bo podjetje v Račah odslej imenovalo Albaugh, tovarna kemičnih izdelkov.

Ta čas Pinus na vseh lokacijah zaposluje blizu 90 ljudi. Kot je za Delo povedal vodja sindikata v podjetju Smiljan Kodela, pa zaposleni na prihod novega lastnika gledajo zelo pozitivno. Predvsem zato, ker je takoj vzpostavil plačilni red in poskrbel za ureditev razmer v podjetju. »Pred nakupom so bili delavci tri mesece brez plač. Te smo dobivali z zamudo že več kot leto dni,« je spomnil Kodela. Zastopniki ameriškega lastnika delavcem uradno še niso predstavili svojih načrtov, je dejal Kodela, so pa tudi do njih prišle informacije, da ima že pripravljen denar za investicije v tovarno v Račah.

Novi ameriški lastniki so sicer zadovoljni z nakupom. »Vodstvo in zaposleni v Pinusu so odlična skupina. Šli so čez pričakovanja, da bi pomagali pri preživetju podjetja,« je sporočil Douglas A. Kaye. Po njegovem je bila Slovenija »zelo odzivna in prijateljska, da bi zagotovili preživetje Pinusa kot zaposlovalca, davkoplačevalca in partnerja v skupnosti«.

Po spremembi lastništva je Pinus že dobil tudi nov nadzorni svet, je potrdil predsednik uprave Marko Klemenčič, ki je na čelu podjetja od začetka leta 2012. A vprašanje je, ali bo tam tudi ostal; na naše vprašanje, ali je v prihodnje pričakovati kakšne kadrovske spremembe v vodstvu Pinusa, je Klemenčič odgovoril pritrdilno; kdaj konkretno in na katerih položajih, pa ni pojasnil. Prav tako ni hotel odgovarjati na druga vprašanja o načrtih Pinusa, temveč jih je preusmeril na novega lastnika.