Aprila 121.332 brezposelnih

Brezposelnost se je tako aprila tretji mesec zapored zmanjšala.

Objavljeno
08. maj 2013 13.04
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Po podatkih zavoda za zaposlovanje se je brezposelnost aprila zmanjšala že tretji mesec zapored. Konec meseca je bilo prijavljenih 121.332 brezposelnih, kar je dober odstotek manj kot marca. Ekonomisti ne verjamejo v dolgotrajno izboljšanje in do konca leta napovedujejo porast števila brezposelnih.

Brezposelnost je v primerjavi z istim obdobjem lani 11,2 odstotka večja. V obdobju prvih štirih mesecev letošnjega leta je bilo na zavodu v povprečju prijavljenih 123.072 brezposelnih oseb, kar je 9,2 odstotka več kot v primerljivem obdobju leta 2012. Aprila se je na novo prijavilo 8185 brezposelnih, 6,2 odstotka več kot marca in 13,8 odstotka več kot aprila 2012. Med novoprijavljenimi je bilo 1060 iskalcev prve zaposlitve, 1852 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 4108 brezposelnih zaradi izteka zaposlitve za določen čas. V primerjavi z marcem se je brezposelnost povečala le v Območni službi Trbovlje (za 0,9 odstotka).

Nekatere kategorije brezposelnih oseb, kot so brezposelni s terciarno izobrazbo, se še vedno povečujejo. V primerjavi z marcem se je povečal delež brezposelnih žensk, iskalcev prve zaposlitve, dolgotrajno brezposelnih oseb, brezposelnih s srednjo splošno oziroma strokovno izobrazbo ter brezposelnih s terciarno izobrazbo.

Aleš Ahčan z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da minimalno zmanjšanje brezposelnosti v zadnjem trimesečju ne pomeni nič, saj so ostali dejavniki, kot so percepcija finančnih trgov na finančno zdravje Slovenije in predvideni ukrepi vlade, predvsem sanacija bančnega sistema, nekaj velikostnih razredov močnejši dejavniki, ki vplivajo na trg dela. »Počakati moramo, ali bodo pripravljeni ukrepi prepričali mednarodno finančno javnost in ali bodo imeli želen pozitiven vpliv na zagon gospodarstva. Šele ko bodo spremembe več kot desetodstotne, bomo lahko govorili o trendu.«

Kljub slabi sliki, kar zadeva javne finance, naša podjetja še vedno veliko izvažajo, in to se pozna pri marginalnem zmanjšanju brezposelnosti. Kar zadeva trende v prihodnosti, ne vidim nobenega vladnega ukrepa, ki bi koristil gospodarstvu – stroški se bodo povečali, povpraševanje se bo zmanjšalo, tako da do konca leta pričakujem povišanje brezposelnosti, pravi Aleš Vahčič z ljubljanske ekonomske fakultete.