Potrjeno kartelno dogovarjanje pri mariborski urgenci

Z dogovorjenimi ponudbami so podjetja GH Holding, Tames in Begrad omejevala konkurenco pri razpisu za gradnjo mariborskega UKC.

Objavljeno
11. junij 2015 15.50
regent/PEDIATRIJA
Urban Červek, Miha Rubin
Urban Červek, Miha Rubin
Ljubljana − Agencija za varstvo konkurence (AVK) je ugotovila kartelno dogovarjanje treh gradbincev pri javnem naročilu za izgradnjo mariborskega urgentnega centra, a v GH Holdingu niso zaskrbljeni nad njeno odločbo in napovedujejo sodni spor.

Potem ko je informacija neuradno že prišla v javnost, je AVK danes tudi uradno potrdila kartelno dogovarjanje GH Holdinga, Tamesa in Begrada pri javnem naročilu izgradnje urgence mariborskega univerzitetnega kliničnega centra (UKC). Omenjena podjetja so »sklepala omejevalne sporazume, s čimer so preprečevala, omejevala ali izkrivljala konkurenco na ozemlju Republike Slovenije,« piše v odločbi AVK.

Postopek zoper še dve sprva osumljeni podjetji, SGP Pomgrad in Kolektor Koling, je AVK ustavila, so sporočili. Njihova odločba za zdaj še ni pravnomočna.

AVK je ugotovila, da je v okviru prvotnega roka za oddajo ponudb Tames revizijski zahtevek vložil v sodelovanju z GH Holdingom oziroma po njegovem naročilu, s čimer sta podjetji skušali doseči razveljavitev postopka oddaje javnega naročila oziroma posameznih določb razpisne dokumentacije ter se seznaniti s potencialno konkurenco. Ob tem se je podjetje Begrad, ki je vmes propadlo, odpovedalo oddati tudi samostojno ponudbo, in to kljub dejstvu, da je bilo v novem roku za predložitev ponudb tega sposobno. Konzorcij GH Holdinga in Tamesa pa ga je v zameno za to v ponudbo vključil kot dodatnega podizvajalca za izvedbo del.

Prvi mož GH Holdinga Blaž Miklavčič je danes za Delo povedal, da se s sklepom AVK ne strinjajo, ker »je v nasprotju s samim seboj.« AVK je po besedah Miklavčiča pomešal običajno horizontalno povezovanje podjetij s kartelom. »Mi zelo mirno spimo, ker bomo na upravnem sodišču dokazali, da v tem primeru ni šlo za kartel,« je prepričan Miklavčič. Po njegovih besedah jim sicer AVK ni naložil kakšne denarne kazni.

Izgradnja mariborske urgence je medtem že tik pred koncem. Na predlanski prvi razpis za izgradnjo so se prijavili Strabag, Kolektor Koling in GH Holding s ponudbami od 10,5 do 17,7 milijona evrov, revizijski zahtevek pa sta dala Tames in Begrad, ki se sploh nista prijavila. Na ponovljeni razpis se je prijavil samo GH Holding s partnerji Tamesom, Begradom in Kolektor Kolingom in ceno 18,7 milijona evrov. V pogajanjih z ministrstvom so nato privolili v znižanje cene na 13,3 milijona. Sume kartelnega dogovarjanja je pred letom in pol agenciji prijavil takratni minister za zdravje Tomaž Gantar.

Blaž Miklavčič je danes zagotovil, da GH Holding svoja dela opravil v okviru dogovorjene cene. Zaključili naj bi jih do oktobra.