Februarski izvoz nad pričakovanji

Presežek v blagovni menjavi s tujino je dosegel 120,1 milijona evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 106,3-odstotna.

Objavljeno
08. april 2016 12.49
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Ljubljana - Slovenska podjetja so februarja izvozila za nekaj manj kot 2,03 milijarde evrov blaga, kar je 7,9 odstotka več kot februarja lani. Uvoz je medtem dosegel malo manj kot 1,91 milijarde evrov, kar je 1,6 odstotka več kot v lanskem februarju. V prvih dveh mesecih je bila rast izvoza na letni ravni 4,7-odstotna, uvoz pa je bil za 1,7 odstotka nižji.

Kot poudarjajo na statističnem uradu, sta bila izvoz in uvoz v februarju, ki je imel letos sicer 29 dni, višja od februarskih vrednosti v zadnjih letih. Tudi glede na vrednosti povprečnega mesečnega izvoza in uvoza v prejšnjem letu je bila vrednost izvoza februarja višja za 1,7 odstotka, vrednost uvoza pa nižja za 1,2 odstotka.

Slovenija je tako v blagovni menjavi s tujino februarja ustvarila presežek v vrednosti 120,1 milijona evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 106,3-odstotna. Na presežek v blagovni menjavi sta po pojasnilih statistikov vplivala večji izvoz v članice EU, predvsem v največje zunanjetrgovinske partnerice (Nemčija, Avstrija, Italija, Hrvaška, Francija), in manjši uvoz iz držav, ki niso članice EU.

Večina blagovne menjave z EU

Slovenija je februarja skoraj štiri petine celotne blagovne menjave ustvarila s članicami EU. Na strani izvoza je ta delež dosegel 78,4 odstotka, na strani uvoza pa 80,7 odstotka. V preostale članice osemindvajseterice so slovenska podjetja februarja izvozila za 1,59 milijarde evrov blaga, kar je 8,4 odstotka več v februarja lani, od tam pa so uvozila za 1,54 milijarde evrov ali za 5,6 odstotka več kot v lanskem februarju.

V države zunaj EU so slovenska podjetja medtem izvozila za 438,5 milijona evrov blaga, od tam uvozila pa za 368,9 milijona. Izvoz v te države je bil tako za 6,1 odstotka višji kot februarja lani, uvoz pa je bil za 12,2 odstotka nižji kot v enakem mesecu prejšnjega leta.

V prvih dveh mesecih leta je bil izvoz blaga s skoraj 3,86 milijarde evrov za 4,7 odstotka višji od izvoza v istem obdobju prejšnjega leta, uvoz pa je bil z nekaj nad 3,59 milijarde nižji za 1,7 odstotka. Presežek v blagovni menjavi s tujino je v tem obdobju dosegel 264,6 milijona evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 107,4-odstotna.

Izvozna dinamika je tako za zdaj nekoliko višja od napovedi Urada RS za makroekonomske analize in razvoj, ki za letos po lanski 5,2-odstotni rasti izvoza pričakuje njeno upočasnitev na 3,7 odstotka.

Nemčija februarja nad pričakovanji

Nemški izvoz se je februarja okrepil najhitreje v zadnjih petih mesecih. Rast je bila glede na januar 1,3-odstotna, s čimer se je končal dvomesečni niz padcev, kažejo podatki nemškega statističnega urada Destatis.

Analitiki so za februar pričakovali skromnejšo mesečno rast v višini pol odstotka, saj je januarja Destatis izmeril 0,6-odstotni padec, ki je bil posledica močnejšega evra in upočasnjevanja gospodarske rasti na Kitajskem ter v drugih hitro rastočih državah.

Prav tako se je pričakovanja presegel uvoz, ki se je februarja glede na mesec prej zvišal za 0,4 odstotka, medtem ko so analitiki pričakovali 0,3-odstotni zdrs. Januarja se je uvoz zvišal za 1,3 odstotka.

Nemški zunanjetrgovinski presežek se je s tem povečal na 20,3 milijarde evrov, potem ko je bil januarja pri 13,4 milijarde evrov. Na letni ravni se je izvoz povečal za 4,1 odstotka na 99,5 milijarde evrov, uvoz pa za štiri odstotke na 79,3 milijarde evrov.

Nemški izvozni sektor je dolgo veljal za ključen steber rasti največjega gospodarstva v območju z evrom. Vendar pa so ob ohlajanju svetovnega gospodarstva v zadnjem obdobju pomembnejšo vlogo prevzeli potrošniki, okreva tudi gradbeni sektor.

Analitiki sicer v podatkih ne vidijo prevelikih razlogov za veselje. »Ni videti, da bi izvoz kmalu znova postal močan motor rasti,« je ocenil glavni ekonomist banke ING Carsten Brzeski. »Naročila iz tujine so od poletja upadla za več kot sedem odstotkov, kar še dodatno odraža šibkost najpomembnejših trgovinskih partneric Nemčije,« je dodal.