Uradno: Tušu reprogram do leta 2020

Sindikat bank upnic je overil podpise za nov reprogram skupine Tuš v postopku njenega preventivnega prestrukturiranja.

Objavljeno
27. januar 2016 12.29
Vanja Tekavec
Vanja Tekavec

Ljubljana − Mirku Tušu je vendarle uspelo prepričati banke upnice v nov dolgoročen reprogram milijonskih posojil.

Informacijo so ravnokar potrdili tudi v Tušu. Kot sporočajo, so banke upnice privolile v reprogram posojil do leta 2020, in dodali, da današnji podpis sporazuma o preventivnem prestrukturiranju omogoča uravnotežen nadaljnji razvoj skupine Tuš, ki prinaša pozitivne učinke finančnim upnikom (bankam), poslovnim partnerjem (gre za približno 2000 dobaviteljev) ter kupcem in omogoča nadaljnji poslovni razvoj trgovskega dela skupine. Po njihovih navedbah pomoč tretjih za finančno stabilizacijo ni bila potrebna.

»Podpis dolgoročnega sporazuma vključuje odplačilo obresti, zmerno odplačevanje glavnice in dodatno zmanjševanje zadolženosti skozi dezinvestiranje. Sporazum omogoča povečane naložbe v širjenje maloprodajne mreže in obnovo dosedanjih objektov, predvidena pa so tudi vlaganja v razvoj tehnologije, ki bo izboljšala nakupovalno izkušnjo v trgovinah Tuš in tako vplivala na zastavljeno pozitivno rast poslovanja,« sporočajo iz Tuša. 

Tuš ima po neuradnih informacijah do bank za domnevno 380 milijonov evrov dolga. Tokratna pogajalska »runda« na osi Mirko Tuš-banke je trajala vse od konca maja lani, oktobra je Tuš izkoristil tudi možnost za podaljšanje roka za pripravo programa preventivnega prestrukturiranja, za katero imajo partnerji (dolžnik Tuš in banke) običajno od pet do osem mesecev časa.

Banke so prošnji ugodile, s čimer si je Tuš izpogajal še tri mesece časa za dogovor o finančnem prestrukturiranju, s katerim poskuša sanirati in rešiti svoj trgovski imperij.

Najpomembnejši reprogram na dolgi rok

Za tretjega največjega trgovca − Tušev tržni delež naj bi bil približno 12-odstoten − je v tem hipu najpomembnejši reprogram posojil na dolgi rok. Kot smo že poročali, je Tuš na banke naslovil predlog o podaljšanju obstoječega moratorija na odplačevanje glavnice do konca leta 2018, vendar banke v ta predlog niso privolile.

V sindikatu je skoraj 20 bank, največje upnice trgovca so Abanka, NLB, Gorenjska banka in slaba banka nekdanje Hypo Alpe-Adria-Bank Heta.

»S podpisom je formalno zaključena finančna stabilizacija podjetja. Vodstveni ekipi z Mirkom Tušem na čelu je že v letu 2015 uspelo obrniti trend poslovanja in tako je postavila trdne temelje za zaključek poslovne stabilizacije Skupine Tuš. Temelji uspešnega prestrukturiranja skupine so zaupanja vreden odnos z dobavitelji, podpora finančnih upnikov in osredotočenost na trgovinsko dejavnost, nadgrajeni z zaupanjem kupcev. Le ti so namreč že v letu 2015 prepoznali vrednost največjega slovenskega trgovca, ki jim nudi dostop do slovenskih produktov in omogoča potrošniku konkurenčno možnost izbire,« še sporočajo iz Tuša.